مردم شهر کاتانیا به مهاجران جان باخته ادای احترام کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مردم شهر کاتانیا به مهاجران جان باخته ادای احترام کردند

مراسم مذهبی «سنت آگاتا» در شهر کاتانیا در جزیرۀ سیسیل برای احترام به ۴۹ مهاجر جان باخته در مدیترانه بدون آتش بازی همه ساله برگزار شد. برگزار کنندگان این مراسم به جای آتش بازی، ۴۹ بادکنک سفید و فانوس های کاغذی را در آسمان رها کردند.

گارد ساحلی ایتالیا روز شنبه به هنگام کمک رسانی به یک قایق حامل ۳۰۰ مهاجر غیرقانونی در مدیترانه، با جسد ۴۹ نفر از این مهاجران روبرو شد. قاچاقچیان این افراد را به دلیل کمبود جا در این قایق، در مخزنی در زیر عرشۀ کشتی اسکان داده بودند و همین امر موجب خفگی تمامی این ۴۹ نفر شده بود.

هجوم مهاجران به سواحل ایتالیا طی ماههای اخیر افزایش یافته و به موازات آن، بر تعداد قربانیانی که جان خود را در مدیترانه از دست می دهند نیز افزوده شده است. تنها در فاصلۀ یک روز پس از فاجعۀ مرگ ۴۹ مهاجر مذکور، یک کشتی نظامی کرواسی روز یکشنبه ۴۲۰ مهاجر یک قایق را از خطر غرق شدن نجات داد و به ساحل بندر آوگوستا در جنوب جزیره سیسیل ایتالیا منتقل کرد.

سازمان های بین المللی مرتبط با حقوق مهاجران می گویند تنها در شش ماهۀ نخست سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار مهاجر از کشورهای آفریقایی، سوریه و عراق خود را از طریق دریای مدیترانه به کشورهای یونان، ایتالیا و مالت رسانده اند. این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۴ که دویست و نوزده هزار نفر ثبت شده است، افزایش چشمگیری را نشان می دهد.

از آغاز سال میلادی جاری تاکنون دست کم دو هزار و ۳۰۰ نفر از این مهاجران که از جنگ و فقر در کشورهای خاورمیانه و آفریقا می گریزند، در دریای مدیترانه غرق شده اند. سازمان ملل دریای مدیترانه را خطرناک ترین راه آبی برای مهاجران می داند.