Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

درخواست پارلمان عراق برای محاکمه نوری المالکی

درخواست پارلمان عراق برای محاکمه نوری المالکی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نتایج تحقیقات کمیته دفاع و امنیت پارلمان عراق در خصوص سقوط شهر موصل قرار است در قالب گزارشی به دستگاه قضایی این کشور ارسال شود. این گزارش خواستار

آگهی

نتایج تحقیقات کمیته دفاع و امنیت پارلمان عراق در خصوص سقوط شهر موصل قرار است در قالب گزارشی به دستگاه قضایی این کشور ارسال شود. این گزارش خواستار محاکمه نوری المالکی نخست وزیر سابق و بیش از سی تن دیگر از مسئولان عراقی در ارتباط با تصرف موصل در سال گذشته توسط جنگجویان داعش است.

نتایج این تحقیق نشان می دهد مالکی تصویر درستی از تهدید ها بر ضد این شهر شمالی عراق در ذهن خود نداشته و فرماندهانی فاسد را برای حفاظت از آن برگزیده که در نهایت نتوانسته اند به مسئولیت خود به خوبی عمل کنند.

بسیاری از ساکنان بغداد، پایتخت عراق از تصمیم پارلمان ابراز رضایت کرده اند.

یکی از آنان می گوید: «تمام مسئولین و مقامات سابق به نوعی در سقوط موصل و دیگر مناطق کشور دخیل هستند. آنها همچنین مسئول شرایط بغرنج و وخیم اقتصادی هستند که اینک کشور را رنج می دهد. فرآیند سیاسی شوم گذشته دلیل اصلی فلاکتی است که ما به آن دچار شده ایم.»

تا اعلام این گزارش، هیچ مدرک و گزارش رسمی دال بر چگونگی سقوط موصل و اینکه چه کسی دستور رها کردن نبرد را صادر کرده، در دست نبود.

تصرف دومین شهر بزرگ عراق توسط نیروهای داعش در مرز این کشور با سوریه و اعلام خلافت جهانی از سوی این گروه افراطی، برملا کننده ضعف های آشکار سیستم دولتی در عراق بود که بخش عمده آن ناشی از یک نوع فرقه گرایی در ساختار سیاسی این کشور است.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق یکسال پس از به قدرت رسیدن، اینک در پی تغییر سیستمی است که از دیدگاه او منشا فساد و بی کفایتی و نیز عامل اصلی ضعف نیروهای دولتی در مبارزه با جنگجویان دولت اسلامی است.

او روز یکشنبه با محاکمه شماری از فرماندهان نظامی که در عقب نشینی نیروها از رمادی مقصر تشخیص داده شده اند، موافقت کرد.

مرکز استان الانبار ماه مه به دست نیروهای داعش افتاد. پس از آن بغداد مجبور شده است در تلاش برای بازپس گیری شهر به شدت به شبه نظامیان شیعی که پشتیبانی مالی و پرسنلی ایران را به همراه دارند، متکی شود.

این شرایط می تواند فشار و نفوذ بیشتر ایران را بر روی نخست وزیر عراق به همراه داشته باشد. حشام الهاشمی تحلیلگر سیاسی معتقد است: «روشن است که تهران برای ممانعت از دستگیری و یا پیگرد قانونی نوری المالکی مداخله می کند. این مسئله از خلال تلاش های انجام گرفته از سوی بلوک های سیاسی و دیگر فشارهایی که تهران برای جلوگیری از این مسئله وارد می کند، پیدا است.»

مردم عراق از یکماه پیش هر هفته به خیابان ها می آیند تا خشم خود را از فساد موجود و نبود خدمات عمومی ابتدایی به گوش مسئولان برسانند.

اما به نظر می آید جنگ قدرت میان جناح های مختلف سیاسی در عراق تهدیدی جدی برای دولت حیدر عبادی برای انجام به موقع اصلاحات در ساختار سیاسی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد