Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ساکنان شهر تیانجین نگران انتشار گازهای سمی هستند

ساکنان شهر تیانجین نگران انتشار گازهای سمی هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات چین از وجود سموم خطرناک در انبارهایی که هفتۀ گذشته در شهر بندری تیانجین منفجر شده اند، خبر می دهند. به گزارش منابع دولتی چین، صدها تن از مادۀ

آگهی

مقامات چین از وجود سموم خطرناک در انبارهایی که هفتۀ گذشته در شهر بندری تیانجین منفجر شده اند، خبر می دهند. به گزارش منابع دولتی چین، صدها تن از مادۀ شیمیایی بسیار خطرناک به نام «سدیم سیانید» در این انبارهای منفجر شده نگهداری می شده است. میزان دقیق این سموم مشخص نیست اما رسانه های چینی از رقم ۷۰۰ تن سخن گفته اند.

انفجارهایی که روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته در این انبارها رخ داد، تاکنون جان ۱۱۲ نفر را گرفته و دهها نفر از جمله ۸۰ آتش نشان نیز مفقود شده اند. دست کم هفتصد نفر نیز در نتیجۀ این انفجارها و گازهای سمی منتشر شده در بیمارستان بستری شده اند.

روز یکشنبه و همزمان با اعلام خبر وجود سموم شیمیایی خطرناک در این انبارها، لی که چیانگ، نخست وزیر چین در این شهر حضور یافت. همزمان، بیش از دو هزار متخصص ارتش در زمینۀ آلودگی های رادیو اکتیو و بیوشیمی نیز برای پاکسازی محل انفجارها به شهر تیانجین اعزام شده اند.

نزدیک به هفت هزار نفر از ساکنان اطراف این دو انبار از محل انفجارها تخلیه شده اند و مقامات این شهر ضمن تاکید بر ادامۀ انتقال ساکنان این منطقه، اعلام کرده اند هوای این شهر مسموم نشده و خطری برای ۱۵ میلیون ساکن وجود آن ندارد.

گروه صلح سبز نیز با اشاره به اینکه آب چهار منطقۀ مختلف در این شهر را مورد آزمایش قرار داده، از پایین بودن سطح سیانور موجود در آب های آزمایش شده خبر داده است. با این وجود صلح سبز تاکید کرده است نتایج این آزمایش ها به معنای عدم وجود دیگر سموم خطرناک در آب های این منطقه نیست.

همزمان با ادامۀ انتقال شهروندان شهر تیانجین، دهها نفر از ساکنان نزدیک به انبارهای موجود با تجمع در مقابل هتل محل برگزاری یک کنفرانس دولتی، نسبت به ذخیرۀ این مواد سمی در یک منطقۀ شهری اعتراض کردند. خانوادۀ قربانیان نیز دولت را متهم می کنند که در صدد مخفی کردن واقعیت در مورد این انفجارهاست.

مقامات چین تعدادی از سایت های خبری را به دلیل آنچه که دولت از آن با عنوان شایعه نام می برد، مسدود کرده اند. روزنامۀ لوموند چاپ فرانسه نیز به نقل از یک روزنامه نگار چینی از دستور دولت برای عدم اعزام خبرنگار به محل انفجارها بدون هماهنگی با مسئولان دولتی خبر داده است.

این درحالی است که نگرانی ها از احتمال انتشار گاز سمی سدیم سیانید یا سیانور در اثر بارش باران و وزش باد در این منطقه وجود دارد.

انفجار انبارهای مواد شیمیایی تیانجین بار دیگر بحث امنیت در کارخانجات چین را مطرح کرده است. در ماه ژوییۀ گذشته، در نتیجۀ انفجار در یک کارخانۀ تولید لوازم آتش بازی، ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند. در تابستان سال گذشته نیز ۱۴۶ نفر در پی انفجار در یک کارخانۀ تولید قطعات خودرو جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«جهنم در تیانجین» از زبان یکی از بازماندگان حادثه

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟