برقراری آتش بس ۴۸ ساعته در غرب سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برقراری آتش بس ۴۸ ساعته در غرب سوریه

ناظران حقوق بشر سوریه از برقراری یک آتش بس ۴۸ ساعته در شمال غربی سوریه خبر می دهند. به گزارش این سازمان غیردولتی، این توافق میان گروه اسلامگرای احرارالشم و شورشیان محلی از یک سو و گروههای مسلح هوادار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حاصل شده است.

قرار است این آتش بس از ساعت شش صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در مناطق غربی سوریه از جمله زبدانی و روستاهای فوعه و کفریا واقع در استان ادلب به اجرا گذاشته شود. ارتش سوریه و حزب الله لبنان از این آتش بس حمایت کرده اند.

این توافق برای آتش بس ۴۸ ساعته در حالی به دست آمده است که مذاکرات برای خارج شدن گروههای مسلح شورشی از این مناطق میان حزب الله و رهبران این گروهها ادامه دارد.

همزمان، جان کری، وزیر خارجۀ آمریکا در سخنانی، ضمن اشاره به تاثیرات منفی بر دلار آمریکا در صورت مخالفت با توافق اتمی میان ایران و قدرت های بزرگ، از آمادگی ایران برای مذاکره در مورد بحران در برخی از کشورهای خاورمیانه از جمله سوریه و یمن خبر داده است.

اظهارات وزیر خارجۀ آمریکا در حالی مطرح می شود که محمد جواد ظریف، همتای ایرانی وی برای دیدار با مقامات لبنان به این کشور سفر کرده است. وزیر خارجۀ ایران در ادامۀ این سفر قرار است روز چهارشنبه به دمشق سفر و با بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور دیدار کند.

به نظر می رسد این دیدارها بمنظور یافتن راه حلی برای خاتمه دادن به بحران های سیاسی و جنگ داخلی در برخی از کشورهای خاورمیانه باشد.وزارت خارجۀ ایران از “طرح جدید” برای خاتمه دادن به این بحران ها خبر داده اما محتوای این طرح فاش نشده است. مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران در مصاحبه ای با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است محتوای طرح جدید برای حل بحران سوریه و کشورهای منطقه پس از گفت و گوهای وزیر خارجۀ ایران با مقامات کشور سوریه و دیگر کشورهای منطقه منتشر خواهد شد.