فرگوسن آمریکا؛ تکرار تنش و تیراندازی به نوجوانی دیگر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرگوسن آمریکا؛ تکرار تنش و تیراندازی به نوجوانی دیگر

صدها نفر روز یکشنبه با راهپیمایی در شهر فرگوسن آمریکا اولین سالگرد درگذشت مایکل براون را گرامی داشتند.

مایکل براون، نوجوان هجده سالۀ سیاهپوستی بود که نهم ماه اوت سال گذشته میلادی توسط دارن ویلسون، مامور پلیس این شهر از پای در آمد.

دارن ویلسون می گوید در دفاع از خود نوجوان سیاهپوست را کشته است اما والدین مایکل می گویند او مرتکب قتل عمد شده است.

کشته شدن این نوجوان علاوه بر آن که باعث اعتراضات در چند شهر آمریکا شده است به بحث پیرامون تبعیض نژادی در این کشور دامن زده است.

راهپیمایی یکشنبه شب عاری از تنش نبود. پلیس اعلام کرد چندین فروشگاه غارت شده اند و دستبرد صورت گرفته است و حال یکی از دو نفری که دیشب و بر اثر تیراندازی پلیس زخمی شد، وخیم است.

جان بلمر، رئیس پلیس شهرستان سنت لوئیس پبش تر گفته بود:«این فرد هنوز شناسایی نشده است و دقیقا هویت او را نمی دانیم و در تلاش برای تعیین هویت او هستیم. او جوانی است حدوداً ۲۰ سال است…تردیدی نداشته باشیم که این حادثه یک تراژدی است؛ تراژدی برای او که هدف گلوله قرار گرفته، برای خانواده او و نیز مامورانی که درگیر این حادثه بوده اند.»

بنا به نوشته روزنامه سنت لوئیس پست دیسپچ، فردی که در تبادل آتش با پلیس به شدت زخمی شده نوجوانی هجده ساله بنام تیرونه هاریس است.

آقای بلمر همچنین گفت:«گزارش هایی داشتیم مبنی بر غارت فروشگاه ها در وست فلوریسانت، جایی که به چند فروشگاه دستبرد زده شده بود. گلوله هایی هم شلیک شد، به نظرم چندین بار تیراندازی شد، حدود ۴۰، ۵۰، بیش از ۴۵ ثانیه، شاید هم بیشتر، تیراندازی بین دو گروه صورت گرفت.»

آندره اندرسون، رئیس پلیس فرگوسن نیز با بیان این که پلیس به مردم اجازه اعتراض و حرکت و راهپیمایی را داده است گفت:«به راهپیمایی کنندگان ۱۵ بار دستور داده شد تا متفرق شوند. پلیس با آنان بسیار صبور بوده است. اما با برخی از آنان که از نُرم عدول می کنند می باید مطابق با قانون برخورد شود.»

دادگاه، ماه نوامبر گذشته، دارن ویلسون پلیسی که نوجوان سیاهپوست را کشته بود تبرئه کرد. کشته شدن مایکل براون و تبرئه این مامور پلیس شورش های متعددی را در شهر فرگوسن و ایالت میسوری بدنبال داشته است و ساکنان دیگر شهرهای آمریکا، خصوصا سیاهپوستان را نیز به واکنش وادشته است.

در مراسم دیشب به احترام یاد مایکل براون، نوجوان سیاهپوستی که جسدش چهار و نیم ساعت بر روی زمین افتاده بود چهار و نیم دقیقه سکوت اختیار شد.