Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمان و سنای هاییتی در میان ناآرامی برگزار شد

انتخابات پارلمان و سنای هاییتی در میان ناآرامی برگزار شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتخابات پارلمان و سنای هاییتی روز یکشنبه در این کشور برگزار شد. این انتخابات نخستین انتخابات در سطح کشوری طی چهار سال گذشته و از زمان به قدرت رسیدن

آگهی

انتخابات پارلمان و سنای هاییتی روز یکشنبه در این کشور برگزار شد. این انتخابات نخستین انتخابات در سطح کشوری طی چهار سال گذشته و از زمان به قدرت رسیدن میشل مارتلی، رئیس جمهوری این کشور در ماه می ۲۰۱۱ است.

به گزارش منابع خبری، این انتخابات با درگیری هایی در حوزه های رای گیری همراه بود. این درگیری ها در برخی از مناطق از جمله پورتوپرنس، پایتخت این کشور منجر به آتش سوزی در حوزه های رای گیری شد که تعطیلی پیش از موعد این حوزه ها را به دنبال داشت.

به گفتۀ فرانتس لوروبورس، سخنگوی پلیس هاییتی، در پی زدوخورد میان رای دهندگان، دست کم ۲۶ حوزه پیش از مهلت قانونی اتمام رای گیری تعطیل شده اند.

رئیس جمهوری هاییتی در حاشیۀ این رای گیری، با اشاره به این ناامنی ها اظهار امیدواری کرد مسئولان کمیسیون انتخابات، برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو هماهنگی بهتری داشته باشند تا چنین اختلالاتی ایجاد نشود.

یکی از دلایل این زدوخوردها در حوزه های رای گیری، عدم امکان حضور ناظران انتخاباتی معرفی شده از سوی احزاب یا نامزدهای این انتخابات بود.

طبق قانون هاییتی، هر نامزد انتخاباتی می تواند یک نفر را به عنوان نمایندۀ خود به حوزه های رای گیری معرفی کند اما به دلیل پرشمار بودن تعداد نامزدهای این انتخابات، هر حزبی موظف به انتخاب تنها پنج ناظر برای حضور در حوزه های رای گیری بوده است. به گفتۀ نمایندگان احزاب مخالف دولت، ناظران معرفی شده از سوی این احزاب امکان ورود به برخی از حوزه های رای گیری را نیافته اند و همین امر اعتراض ها و زدو خوردهایی را میان رای دهندگان در پی داشته است.

در انتخابات روز یکشنبه، از نزدیک به شش میلیون نفر از واجدین شرایط خواسته شده بود برای انتخاب ۱۳۹ نمایندۀ مجلس و دو سوم سناتورهای سنای این کشور به پای صندوق های رای بروند.

هزار و هشتصد نامزد انتخاباتی برای ورود به مجلس این کشور در این انتخابات شرکت داشتند.

هاییتی فقیرترین کشور حوزۀ کاراییب و آمریکای لاتین است و در پی زلزلۀ ویران کننده ای که در سال ۲۰۱۰ در این کشور بوقوع پیوست، اوضاع اقتصادی و سیاسی این کشور متزلزل تر از گذشته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها