کری خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر در ویتنام شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کری خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر در ویتنام شد

بیست سال پس از برقراری مجدد روابط میان ویتنام و ایالات متحده آمریکا، جان کری برای یک دیدار رسمی به هانوی سفر کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت کشورش از «تحول شگرف» در روابط با ویتنام استقبال می کند. او هم چنین بر اهمیت تی پی پی، پیمان مشارکت اقیانوس آرام که موضوع آن تبادلات میان آمریکا و شرق آسیاست، تأکید کرد.

آقای کری گفت: «پیشرفت در زمینه حقوق بشر و نقش قانون شالوده ای است برای یک مشارکت راهبردی عمیق تر و پایدارتر میان ایالات متحده آمریکا و ویتنام. ولی مبانی و اصولی هم هستند که ما باید مدافع آنها باشیم: این که هیچ فردی نباید به خاطر ابراز عقایدش تا زمانی که این عقاید مسالمت آمیز هستند، مجازات شود.»

فام بینه مینه، وزیر خارجه ویتنام گفت: «در زمینه امنیت و دفاع، یکی از مسائل باقی مانده آن است که آمریکا تنها بخشی از تحریم ها را برداشته است. ما امیدواریم که بقیه تحریم ها (یعنی ممنوعیت فروش سلاح های کشنده) را هم به زودی لغو کند تا همکاری های امنیتی و دفاعی دو کشور نیز افزایش یابد.»

آقای کری در مورد اختلاف چین با همسایگانش از جمله ویتنام بر سر بعضی جزایر در دریای چین جنوبی، خواستار خویشتنداری دولت پکن تا زمان بررسی ادعاهای ارضی اش در محاکم قانونی و بین المللی شد.