هفتادمین سالگرد حملۀ اتمی به هیروشیما برگزار شد

هفتادمین سالگرد حملۀ اتمی به هیروشیما برگزار شد
نگارش از Euronews

مراسم هفتادمین سالگرد بمباران هیروشیما با حضور تعدادی از شخصیت های سیاسی ژاپن و مقامات کشورهای مختلف از جمله سفیر آمریکا در این کشور برگزار شد. این

مراسم هفتادمین سالگرد بمباران هیروشیما با حضور تعدادی از شخصیت های سیاسی ژاپن و مقامات کشورهای مختلف از جمله سفیر آمریکا در این کشور برگزار شد.

این مراسم به طور رسمی در ساعت هشت و پانزده دقیقۀ صبح روز پنج شنبه، ششم اوت به وقت ژاپن با به صدا در آوردن زنگ ها در سطح این شهر آغاز شد.

شینزو آبه، نخست وزیر این کشور در این مراسم گفت: «ژاپن تمام سعی خود را برای داشتن جهانی بدون سلاح اتمی با همکاری قدرت های اتمی و کشورهایی بدون توان هسته ای به کار خواهد بست.»

آمریکا در تاریخ ششم اوت ۱۹۴۵ اقدام به پرتاب یک بمب اتمی بر فراز هیروشیما کرد که در نتیجۀ آن، بیش از صد هزار نفر جان خود را بلافاصله از دست دادند. هزاران نفر دیگر نیز در طول یک دهۀ بعد از این بمباران جان خود را در اثر بیماری های ناشی از آن از دست دادند.

دو روز بعد از بمباران هیروشیما، آمریکا حملۀ اتمی دیگری را به ناکازاکی صورت داد که در اثر آن نیز بیش از ۸۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

ژاپن که یکی از متحدین آلمان در جنگ جهانی دوم بود، بعد از این بمباران ها تسلیم شد و به این ترتیب جنگ جهانی دوم در شرق آسیا نیز خاتمه یافت.

حملۀ به شهرهای ناکازاکی و هیروشیما نخستین حملۀ اتمی به مواضع غیرنظامی در طول تاریخ است.

مطالب مرتبط