اعتراض مولوی عبدالحمید به تخریب نمازخانه اهل سنت تهران

اعتراض مولوی عبدالحمید به تخریب نمازخانه اهل سنت تهران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ضمن اعتراض به تخریب نمازخانه اهل ‌سنت در منطقه پونک تهران تاکید کرد که «این نوع برخوردها به عوامل خشونت‌‌ طلب و افراط‌‌ گرا فرصت می‌‌دهد تا به اختلافات دامن بزنند».

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی سنی آن‌ لاین، مولوی عبدالحمید در نامه خود همچنین به «عدم برخورداری شهروندان اهل‌ سنت تهران از مسجد» اشاره کرده و تخریب نمازخانه اهل‌ سنت تهران و اقداماتی از این قبیل را «به‌ دور از انتظار جامعه اهل‌ سنت ایران» دانسته است.

در بخشی از نامه امام جمعه زاهدان به رهبر ایران آمده است: «در شرایطی که افراط‌ گرایی، تکفیر، تفرقه و خشونت در دنیا موج می‌زند و جهان اسلام نیازمند آرامش و سعه‌ صدر است، برادران و خواهران اهل‌ سنت چنین انتظاری نداشتند. این نوع برخوردها به دشمنان اسلام، عوامل خشونت‌ طلب و افراط‌ گرا فرصت می‌دهد تا به اختلافات دامن بزنند و مردم شریف و همیشه در صحنه اهل‌ سنت را مأیوس کنند.»

مولوی عبدالحمید همچنین در نامه‌ای به حسن روحانی ضمن اعتراض به تخریب نمازخانه اهل سنت در تهران؛ گسترش افراط‌ گرایی در جهان را معلول علت‌هایی همچون «عدم تحمل»، «عدم توجه به خواسته‌های برحق مردم» و «ندیدن واقعیت‌های موجود» دانسته است.

در بخشی از این نامه آمده است: «عدم تحمل یک نمازخانه معمولی و تخریب آن، در شهری‌که اجازه ساخت مسجد به شهروندان اهل‌سنت داده نمی‌شود و مطالبه سی و هفت سال آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ناکام مانده است، تنها جریحه‌‌دار نمودن احساسات جامعه اهل‌ سنت ایران نیست، بلکه احساسات مسلمانان جهان را نیز جریحه‌دار می‌نماید.»

همچنین مولوی ساداتی، امام جمعه اهل سنت سراوان، نیز ضمن ابراز «تاسف» از تخریب نمازخانه اهل سنت تاکید کرده است که اگر در رده‌های بالای مدیریتی کشور پست و مقامی به اهل سنت داده نشده است، نباید آزادی مذهبی از آنان سلب شود.

نمازخانه اهل‌سنت تهران معروف به «نمازخانه پونک»، صبح چهارشنبه ۲۹ ژوئیه توسط نیروهای شهرداری، با پشتیبانی نیروهای انتظامی و امنیتی تخریب شد.

براساس گزارش ها صبح چهارشنبه پس از مراجعه نیروهای امنیتی به نمازخانه پونک و گرفتن تلفن همراه مولوی عبیدالله موسی‌زاده؛ امام جماعت این نمازخانه؛ و تفتیش منزل وی، ده‌ها تن از نیروهای شهرداری اقدام به تخریب این نمازخانه کردند.

نمازخانه پونک تهران چند ماه قبل نیز توسط نیروهای امنیتی تهران بزرگ پلمپ شده بود، ولی پس از فک پلمپ، نمازگزاران اجازه برگزاری نماز جمعه و عید را در این نمازخانه نداشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند