Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: همسایگان در اولویت ما هستند

ظریف: همسایگان در اولویت ما هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به سه کشور منطقه خلیج فارس گفت که مذاکراتش با مقامات این سه کشور «عالی» بوده است.

آقای ظریف روز پنجشنبه در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «مذاکرات عالی در کویت، قطر و عراق داشتم.»

وی همچنین نوشته است: «به آنهایی که هنوز تردید دارند می‌گویم که همسایگان در اولویت هستند و یک انتخاب ضروری و ارزشمندند.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی یکشنبه هفته جاری در سفری دو روزه به سه کشور منطقه‌ای کویت، قطر و عراق رفت و با مقامات عالی این کشورها درخصوص توافق هسته ای ایران با کشورهای ۱+۵ دیدار و گفتگو کرد.

این سفر در حالی صورت گرفت که برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به توافق میان ایران و ۱+۵ ابراز مخالفت و نگرانی کرده بودند.

عراقچی: آژانس به به اسناد نظامی ما دسترسی نخواهد داشت

در رویدادی دیگر مرتبط با برنامه هسته ای ایران، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌ای ايران هم گفت که در مسير بازرسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی از ايران، به‌ هيچ‌ وجه بازرسان به اسناد نظامی و حساس ايران دسترسی نخواهند داشت.

آقای عراقچی در نشست مشترک خود با اعضای کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس این موضوع را بیان کرده و افزوده است: «برنامه جامع اقدام مشترک سند محرمانه‌ای ندارد اما قرارداد امضا شده بين رييس سازمان انرژی اتمی ايران و رييس آژانس بين‌المللی انرژی اتمی تفاهمی محرمانه است».

در جریان توافق ایران با کشورهای ۱+۵؛ توافقی محرمانه نیز مابین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امضاء شد که طی روزهای گذشته واکنش‌هایی را در میان گروهی از مخالفان و منتقدان توافق جامع اتمی، هم در ایران و هم در ایالات متحده برانگیخته است.

عباس عراقچی در توضیح محرمانه بودن این سند همکاری با آژانس گفته است: «اين تفاهم و اسناد مربوط به آن بين ايران و آژانس محرمانه است و بر اساس قوانين بين‌المللی آژانس وظيفه حفاظت از اين اسناد را دارد».

معاون وزير خارجه ايران همچنين گفت که اگر آمريکا به تعهدات خود پايبند نباشد ايران ظرف چند سال به حالت قبل خود باز می‌گردد.

توافق هسته ای وين که روز ۲۳ تيرماه ميان ايران و شش قدرت جهانی حاصل شد هم اکنون در کنگره آمريکا و مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است. اين توافق در هر دو کشور موافقان و مخالفانی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی در ایران؛ طرفین از «توافق» بر سر اجرای تفاهم اسفند ۱۴۰۱ خبر دادند

گروسی در تهران؛ آژانس با اهرم فشار محدود به دنبال کنترل‌های سخت‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است

پشت‌پرده سفر گروسی به ایران؛گمانه‌زنی‌ها از تمایل تهران به احیای برجام در گفتگو با علی‌واعظ و کوویل