امیدواری وکیل جیسون رضائیان به آزادی او پس از توافق وین

امیدواری وکیل جیسون رضائیان به آزادی او پس از توافق وین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با گذشت بیش از یکسال از بازداشت جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست در ایران، وکیل او احتمال می دهد که توافق وین راه را برای آزادی موکلش هموارتر کند.

لیلا احسن، وکیل آقای رضائیان در گفت و گو با تسنیم، خبرگزاری نیمه رسمی نزدیک به سپاه از دادگاه انقلاب خواست تا به بازداشت موکلش پایان دهد.

پیشتر سایت گزارشگران بدون مرز نیز در سالگرد بازداشت خبرنگار واشنگتن پست به نقل از علی رضاییان برادر وی اعلام کرده بود « حال که توافقی صورت گرفته ما می خواهیم که مقامات کشور، مدارک گردآوری شده از سوی مسوولان تحت مسئولیت خود، علیه جیسون را دوباره بررسی کنند.»

تاکنون سه جلسه غیرعلنی برای رسیدگی به اتهامات این خبرنگار به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه انقلاب برگزار شده است. به گفته وکیل وی جلسه بعدی دادگاه، احتمالاً جلسه آخر است اما هنوز دادگاه انقلاب زمان آن را به طور مشخص ابلاغ نکرده است.

وکیل این خبرنگار در حالی با خبرگزاری نزدیک به سپاه گفت و گو کرده که اقای رضائیان از زمان بازداشت در بند ۲ الف زندان اوین که تحت کنترل سپاه است، نگهداری می شود.

طبق کیفرخواستی که دادستانی تهران صادر کرده، اتهام خبرنگار واشنگتن پست “جاسوسی از طریق جمع آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و همکاری با دول متخاصم” عنوان شده است. این اتهام ها می تواند محکومیت حبس تا بیست سال را در پی داشته باشد.

وکیل آقای رضائیان همچنین می گوید: « با توجه به اینکه کل پرونده را مطالعه کردم، هیچ مدرک و دلیلی که حاکی از صحّت اتهامات منتسب به موکلم باشد وجود ندارد. بنابر این انتظارمی رود باتوجه به شرایط ایجاد شده از توافق وین حکم برائت جیسون رضائیان هر چه سریع تر صادر شود.»

به گفته خانم احسن طبق قانون آئین دادرسی کیفری جدید که از ابتدای تیرماه ۹۴ اجرای شده بازداشت موکلش با توجه به گذشت بیش از یکسال قانونی نیست.

آقای رضاییان، ۳۹ ساله که تابعیت دوگانه آمریکایی-ایرانی دارد همراه با همسرش یگانه صالحی سال ۹۳ در محل سکونت خود در تهران دستگیر شدند. همسر او بعد از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد اما جیسون رضائیان همچنان در بازداشت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد