Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فابیوس در آستانه سفری پر حاشیه به تهران

فابیوس در آستانه سفری پر حاشیه به تهران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه یک روز پیش از سفر خود به ایران در یادداشتی که در روزنامه ایران وابسته به خبرگزاری دولتی ایرنا به چاپ رسیده بر لزوم تعهد طرفین به توافق تاریخی وین تاکید کرده و گفته که راه برای گفت و گوی دوجانبه میان ایران و فرانسه باز است و با همین ذهنیت به ایران می روم. وی همچنین از توافق هسته ای با ایران به عنوان یک چرخش نام برده است.

در آستانه این سفر فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفته است، نحوه برخورد ایران با وزیر خارجه این کشور نشان دهنده و آزمونی برای سنجش رفتار ایران خواهد بود.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین بر نقش ایران در منطقه برای برقراری صلح تاکید و ابراز امیدواری کرده که ایران بتواند ثابت کند که می تواند نقشی جدی در حل بحران های منطقه و به خصوص در سوریه ایفا کند.

انتقاد محافظه کاران و دفاع دولتی ها

سفر فابیوس به ایران در حالی صورت می گیرد که برخی رسانه های وابسته به حکومت جمهوری اسلامی موضعگیری هایی را علیه او آغاز کرده اند.

مخالفان این سفر موضع سخت فرانسه در پرونده هسته ای و نیز ماجرای فروش خون های آلوده به ایران را دلیل انتقاد خود به این سفر عنوان می کنند.

خبرگزاری فارس در گزارشی به قراردادهای ایران با شرکت پژو پرداخته ونوشته است که “ابتدا باید تکلیف زیان های وارده در پی تحریم ها بر ایران که فرانسه مقصر اصلی آنها بوده، مشخص شود.”

این خبرگزاری پیش تر نیز به ماجرای ورود خون های آلوده و مرگ بیش از صد تن از دریافت کنندگان این خون ها در دوران نخست وزیری لوران فابیوس اشاره کرده بود.

افزایش انتقادها نسبت به سفر وزیرخارجه فرانسه به ایران واکنش برخی مقام های دولتی از جمله وزیر بهداشت را در پی داشته است.

سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران با تاکید بر سخنان علی خامنه ای، رهبر ایران مبنی بر لزوم یکپارچگی کشور پس از توافق هسته ای تاکید کرد و در آستانه سفر وزیرخارجه فرانسه به ایران گفت: « درست است که یک دعوای حقوقی با فرانسه داریم اما اگر ما در گذشته در این مورد ضعیف عمل کردیم و نتوانستیم غرامت بگیریم حرفی جداست و امروز نباید با آمدن این وزیران این پرونده سیاسی شود.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر بهداشت همچنین تصریح کرد: « با آمدن آقای فابیوس نباید دستگاه دیپلماسی را به چالش بکشیم .»

سفر لوران فابیوس به ایران نخستین سفر یک وزیرخارجه فرانسه به ایران طی ۱۲ سال گذشته به شمار می رود.

فابیوس قرار است پیش از ترک ایران نشستی خبری برگزار کند اما برخی گزارش ها حاکی از آنست که جمعی از منتقدانش در نظر دارند تا تظاهراتی در مقابل سفارت فرانسه در تهران که محل برپایی این نشست خبری است، برپا کنند.

واکنش رسانه های خارجی به سفر وزیر خارجه فرانسه

علاوه بر ایران رسانه های فرانسه نیز از سفر فابیوس به تهران به عنوان سفری پرحاشیه نام برده اند.

لوموند در وبسایت خود نوشته است که برای فابیوس در تهران فرش قرمز پهن نخواهد شد.

لوپوئن نیز از عدم استقبال از سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران نوشته است. این روزنامه موضع سخت فرانسه در مذاکرات هسته ای و نیز حمایت او از بغداد در جریان جنگ ایران و عراق در فاصله سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ میلادی را دلیل انتقادها از او عنوان کرده است. هافینگتون پست در گزارشی اما سفر فابیوس به تهران پس از سفر رئیس جمهوری فرانسه به ریاض را “دیپلماسی تابستانه فرانسه” نامیده و این سفر را راه حلی برای کمک به حل بحران خاورمیانه و به خصوص برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی عنوان کرده است.

خبرگزاری فرانسه ضمن اشاره به انتقادهای محافظه کاران در تهران نسبت به این سفر تاکید کرده که دولت ایران همچنان مدافع این سفر است اگرچه تاکید دارد که پرونده حقوقی ایران با فرانسه در جای خود بررسی خواهد شد.

آگهی

روزنامه آبزرواتوار نیزدر مطلبی با اشاره به کاهش مبادلات تجاری فرانسه با ایران طی سالهای تحریم تاکید کرده که اکنون فرصتی است که این کشور می تواند عقب ماندگی های تجاری خود با ایران را جبران کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

نفری «۵۰۰ یورو» برای وقت ویزا؛ در سفارت فرانسه در تهران چه خبر است؟