سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه شنبه برای گفتگو با مقامات ایران وارد تهران شد و با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

هدف از این سفر، ایجاد همانگی درباره چگونگی اجرای مفاد توافقنامه هسته ای بود. اگرچه هیچ هیات اقتصادی خانم موگرینی را در این سفر همراهی نمی کرد اما او در ملاقات با مقامات ایرانی از پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان همکاری های اقتصادی میان ایران و اروپا سخن گفت.

این دیدار پس از سفر خانم موگرینی به عربستان سعودی و اطمینان دادن به مقامات ریاض درباره توافق هسته ای با ایران انجام شد. مقامات سعودی همواره از افزایش قدرت ایران در منطقه پس از توافق هسته ای ابراز نگرانی کرده بودند.

محمد جواد ظریف نیز در دیدارش با فدریکا موگرینی ابراز امیدواری کرد که این شروع جدیدی برای روابط مبتنی بر احترام متقابل و همکاری مشترک باشد .

خانم موگرینی در این سفر گفت: «تعهد شخصی من این است که این پیام را به تمام کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه، همچنین به جامعه بین المللی و اتحادیه اروپا اعلام کنم که این توافق، امنیت را، پیش از هر چیز در منطقه بهبود می بخشد، زیرا توافقی در زمینه منع گسترش تسلیحات است. این توافق، تواقفی خوب و محکم است.»

جواد منتظری، خبرنگار در تهران، در ادامه گزارش خود برای یورونیوز می گوید: «ایران عملا به چهار راه دیپلماسی در منطقه تبدیل شده است. هفته گذشته قائم مقام صدراعظم آلمان، امروز فدریکا موگرینی و فردا لوران فابیوس. همه اینها نشان دهنده عزم دولت ایران و غرب برای اجرای توافقی است که پس از مذاکرات طولانی و طاقت فرسا به دست آمده است.»