آغاز چهاردهمین دوره بازی های المپیک یهودیان در برلین

آغاز چهاردهمین دوره بازی های المپیک یهودیان در برلین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هفتاد سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، روز سه شنبه آلمان برای نخستین بار میزبان چهاردهمین دور بازهای مکابیا یا المپیک یهودی است که بزرگترین رویداد

آگهی

هفتاد سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، روز سه شنبه آلمان برای نخستین بار میزبان چهاردهمین دور بازهای مکابیا یا المپیک یهودی است که بزرگترین رویداد ورزشی یهودیان نامیده می شود.

در این دور از بازی ها بیش از ۲۰۰۰ ورزشکار یهودی از سراسر جهان در مجموعه ورزشی که نازی های آلمان برای المپیک ۱۹۳۶ ساخته بودند گرد هم می آیند.

آلون مایر، مدیر چهاردهمین بازی های مکابیا اروپا گفت: «پیام این بازی ها آشتی است و یهودیانی که اینجا در آلمان زندگی می کنند پیام این رویداد را بخوبی می فهمند. با این بازی ها، ما این امکان را داریم که پیام آشتی را به خارج از آلمان هم منتقل کنیم.»

بازهای مکابیا هر چهار سال یکبار برگزار می شود و آخرین بار در وین اتریش برگزار شد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در پیامی این رویداد را دارای اهمیت تاریخی و سیاسی مهم توصیف کرد. برگزاری این بازی ها در آلمان معانی زیادی برای بازماندگان هولوکاست دارد.

مارگوت فریدلندر، نویسنده و از بازماندگان هولوکاست گفت: «این بازی ها معانی زیادی برای من دارند زیرا بواسطه آنها می توان به حوادث آن دوران در سال ۱۹۴۳ فکر کنم زمانی که خودم را از نازی ها پنهان کرده بودم. و اینکه ما زنده ماندیم و زندگی یهودیان دوباره در آلمان از سر گرفته شد. اکنون ما یک فستیوال ورزشی در اینجا داریم در حالی که در بازهای المپیک ۱۹۳۶ ما را محروم کرده بودند.»

اولین دور بازی های مکابیا در سال ۱۹۲۹ آغاز شد اما با ظهور نازی ها در آلمان ادامه آن متوقف شد. در بازی های المپیک برلین در سال ۱۹۳۶ و زمانی که نازی ها در آلمان قدرت گرفته بودند، اجازه حضور یهودیان در این بازی ها داده نشد و آنها از این بازی ها حذف شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها