حمله همزمان جنگنده های ترکیه به مواضع داعش و پ.کا.کا در عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حمله همزمان جنگنده های ترکیه به مواضع داعش و پ.کا.کا در عراق

جنگنده های اف ۱۶ ترکیه روز جمعه مواضع نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در سوریه هدف قرار دادند. این اولین بار است که ترکیۀ مردد در اجرای عملیات نظامی علیه داعش حمله به مواضع این گروه را رسما اعلام می کند.

رسانه های محلی ترکیه همچنین از حمله هوایی جنگنده های این کشور به مواضع حزب کارگران کردستان (پ کا کا) در شمال عراق خبر می دهند.

جنگ داخلی سوریه، ظهور پدیده ای بنام داعش و موضع گیری دولت ها در این گوشه از خاورمیانه در تلاقی گاه مرز ترکیه، سوریه و عراق یکی از پیچیده ترین معادلات منطقه ای و جهانی را شکل داده است.

اما، ظاهراً کشته شدن یک سرباز ارتش ترکیه در ۲۳ ژوئیه در تبادل آتش با نیروهای داعش و حمله انتحاری این گروه به گردهمایی جوانان در شهر کردنشین سوروچ، آنکارا را به اجرای عملیات نظامی علیه افراط گرایان داعش واداشته است.

با اجرای عملیات نظامی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری از مردم ترکیه خواست تا به دولت او اعتماد داشته باشند.

روز جمعه در استانبول تظاهراتی برگزار شد و در آن گروهی از معترضان با سر دادن شعارهایی حزب حاکم را به همکاری با داعش متهم کردند و خواهان توضیحات و برخورد قاطع دولت با داعش شدند.

پلیس ترکیه در این روز حدود ۳۰۰ نفر را در ۱۳ استان این کشور به اتهام ارتباط و همکاری با داعش و احزاب چپ تندرو و پ کا کا دستگیر کرد.