حضور داوطلبان غربی در سوریه برای مقابله با داعش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حضور داوطلبان غربی در سوریه برای مقابله با داعش

تعدادی از داوطلبان غربی اینک در سوریه به سر می برند تا علیه نیروهای موسوم به دولت اسلامی مبارزه کنند. آنها در کنار شبه نظامیان کرد، موسوم به «یگان مدافع خلق» در شهر حسکه واقع در شمال شرق سوریه با داعشی ها می جنگند. هرکدام دلایل خود را دارد. مایکل انرایت بریتانیایی که هنرپیشه هالیوودی است و پیش از این درفیلم «دزدان دریایی کارائیب» ایفای نقش کرده، انگیزه اش را اینگونه توضیح می دهد: «زمانی که دیدم جیمز فولی، نخستین روزنامه نگار سر بریده شده، فقط به خاطر اینکه از دید آنها یک انگلیسی بی مصرف است، با دستانی بسته زانو زده و هیچ فرصتی برای دفاع از خود ندارد، خیلی به هم ریختم. دیدن صحنه سربریدن او برایم خیلی سخت بود.»

انگیزه بسیاری از این افراد مقابله با خشونت ها و جنایات داعش است. گروهی که توانسته تعدادی تبعه کشورهای غربی را نیز در صفوف خود جای دهد. خط مقدم نبرد خیلی با این بخش از منطقه کرد نشین سوریه فاصله ندارد. جان که سرباز سابق ارتش کانادا است، به ما می گوید که ابتدا دوستانش او را دیوانه خطاب می کردند اما بعد به انتخابش احترام گذاشتند: «اگر شما از حداقل حس همبستگی نسبت به دیگر انسان ها برخوردار باشید، نمی توانید تنها نظاره گر رویدادها باشید و به جنبه های بسیار منفی آن فکر کنید، بعد به دنبال کار خود بروید. این روش درستی نیست. شما باید هرآنچه از دستتان بر می آید، انجام دهید. این تنها کاری بود که از دستم بر می آمد. خانواده ام این مسئله را درک کردند و فهمیدند که مانعی جلودارم نیست.»

رابرت راوز آمریکایی نیز جزو این گروه است. او پیشتر در «برانکس»، یکی از محله های شمال نیویورک به عنوان مامور انتظامی فعالیت می کرده است. او زمانی که از حضور دیگر افراد آمریکایی مطلع شد، به سوریه آمد و اعلام کرد انتخابش قلبی است: «افتخار می کنم از اینکه آمریکایی ها جان خود را در دست می گیرند و به صورت داوطلبانه به اینجا می آیند تا در اقدامی انسانی آنچه را که باور دارند و درست است، انجام دهند. من هم می خواستم جزئی از آنها باشم. به محض اینکه فهمیدم نخستین فرد آمریکایی این کار را انجام داده، چیزی در قلبم می گفت که من هم باید فورا به آنجا بروم.»

جنگ داخلی در سوریه وارد پنجمین سال خود شده و هیچ نشانه ای دال بر پایان قریب الوقوع آن وجود ندارد. با اینحال «جان» این مبارزِ کانادایی نسبت به پیروزی نهایی خوشبین است: «فکر می کنم که پیروز می شویم. این چیزی است که من باور دارم. همه از داعشی ها می ترسند اما بر اساس آنچه دیده ام، آنها همانند افراد عادی هستند. مثل همه فناپذیرند و در برابر حملات هوایی نمی توانند مقاومتی به خرج دهند. آنها شکست دادنی هستند.»