کمک دولت به ساخت طرح تازه استادیوم المپیک توکیو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کمک دولت به ساخت طرح تازه استادیوم المپیک توکیو

پس از درگیری های فراوان میان دولت و مقام های شهری بر سر تامین منابع مالی لازم برای تکمیل استادیوم المپیک شهر توکیو برای بازی های تابستانی ۲۰۲۰، توشیاکی اِندو، وزیر ناظر بر بازی های المپیک و پارالمپیک، سرانجام از موافقت دولت برای کمک به ساخت استادیوم تازه گفت.

ماجرای ساخت و ساز و آماده سازی این مجموعه سر دراز دارد. مقامات ژاپنی هفته گذشته تصمیم گرفتند طرح کنونی استادیوم را کنار گذاشته و طرحی تازه و کم هزینه تر را اجرا کنند.

هزینه ساخت این استادیوم که زها حدید، معمار عراقی تبار بریتانیایی طراح آن بود، در ابتدا ۴۴ میلیون یورو برآورد شده بود اما اخیرا مشخص شد این رقم در واقع ۱ میلیارد و ۸۳ میلیون یورو است.

توشیاکی اِندو، وزیر ناظر بر بازی های المپیک و پارالمپیک، با اعلام خبر کمک دولت، افزود: «هنوز در مورد میزان کمک مالی توکیو تصمیم گیری نشده. هزینه استادیوم تازه بسته به ساختار، حجم، طرح و ویژگی های آن برآورد خواهد شد.»

هر چند ترک طرح سابق و آغاز پروژه ای کاملا نو برای ژاپن به معنای صرفه جوئی ۵۰ میلیون دلاری است، اما تاریخ اتمام پروژه، یعنی بهار ۲۰۲۰، نگرانی ها در مورد احتمال آماده نشدن آن برای بازی های المپیک را زنده نگه می دارد.