سفارتهای آمریکا و کوبا پس از پنج دهه گشوده می شوند

سفارتهای آمریکا و کوبا پس از پنج دهه گشوده می شوند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از پنج دهه قطع روابط ایالات متحده آمریکا و کوبا، سفارتخانه های دو کشور روز دوشنبه فعالیت خود را از سر می گیرند. برون رودریگز، وزیر خارجه کوبا در

آگهی

پس از پنج دهه قطع روابط ایالات متحده آمریکا و کوبا، سفارتخانه های دو کشور روز دوشنبه فعالیت خود را از سر می گیرند.

برون رودریگز، وزیر خارجه کوبا در ساعت ده و نیم به وقت محلی برای نخستین بار طی ۵۴ سال گذشته پرچم کشورش را در واشنگتن به اهتزاز درمی آورد.

این رویداد برای بسیاری از کوبایی ها که سالها منتظر گشایشی در اوضاع اقتصادی و سیاسی خود بوده اند خبر خوبی است. آلبرتو، یکی از شهروندان هاوانا که ۵۹ سال دارد، می گوید: «این موضوع برای ما خیلی مهم است و گامی تعیین کننده در عادی سازی روابط به شمار می رود. ما کوبایی ها، این رویداد را جشن می گیریم و منتظریم ببینیم چه روی خواهد داد و اوضاع چطور پیش خواهد رفت.»

آنجلا، شهروند دیگر هاوانایی می افزاید: «من بیمار هستم و نیاز به دارو دارم. اما داروخانه ها به دلیل تحریمهای اقتصادی به اندازه کافی دارو ندارند.»

گرچه سفارتخانه آمریکا در کوبا هم کارش را آغاز می کند، اما پرچم این کشور در ماه آینده و همزمان با دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا از هاوانا به اهتزاز درخواهد آمد. با وجود بازگشایی این دو سفارتخانه، هنوز سفیران آنها تعیین نشده است.

تلاشهای دوجانبه برای عادی سازی روابط از سال گذشته میلادی آغاز گردیده اما تحریمهای اقتصادی و سیاسی علیه کوبا هنوز لغو نشده است. باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا چندی پیش، از کنگرۀ این کشور خواست بررسی لغو تحریم ها علیه کوبا را آغاز کند و هم اکنون این مهم منوط به تصمیم گیری کنگره آمریکاست.

در همین حال روز یکشنبه و ساعاتی قبل از بازگشایی سفارتخانه ها، گروهی از مخالفان دولت در هاوانا دست به راهپیمایی زدند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. پلیس دهها تن از این تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

آمریکا و کوبا، پس از نیم قرن قطع روابط دیپلماتیک، در دسامبر گذشته روابط دیپلماتیک خود را از سرگرفتند. در ادامه عادی سازی روابط دوجانبه، روسای جمهور دو کشور در آوریل گذشته و در حاشیۀ نشست کشورهای آمریکای لاتین و کاراییب در پاناما با یکدیگر دیدار کردند و در ابتدای ماه جاری برای بازگشایی سفارتخانه ها به توافق رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوبایی‌ها چگونه برای جنگ در اوکراین به استخدام روسیه درمی‌آیند؟

استخدام نیرو برای جنگ علیه اوکراین؛ کوبا از کشف یک شبکه قاچاق انسان به روسیه خبر داد

ترامپ یک گام دیگر به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان نزدیک‌ شد