آغاز محاکمه دیکتاتور سابق چاد در کشور سنگال

آغاز محاکمه دیکتاتور سابق چاد در کشور سنگال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حسن هابره (حسین حبری) دیکتاتور سابق کشور چاد که اکنون ۷۲ ساله است، روز دوشنبه در سنگال محاکمه شود. این اولین بار در تاریخ است که دادگاه محاکمه

آگهی

حسن هابره (حسین حبری) دیکتاتور سابق کشور چاد که اکنون ۷۲ ساله است، روز دوشنبه در سنگال محاکمه شود. این اولین بار در تاریخ است که دادگاه محاکمه دیکتاتور یکی از کشورهای آفریقایی در کشوری دیگر از همان قاره برگزار می شود.

حسن هابره طی سالهای ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ میلادی بر چاد حکومت کرد. در این دوران که یکی از تاریکترین فصلهای تاریخ این کشور محسوب می شود، بیش از چهل هزار نفر توسط نیروهای حکومتی کشته شده و بسیاری نیز در زندانها شکنجه شدند.

جنت نگاربای، از زندانیان آن دوران و دبیر کنونی موسسه قربانیان جنایات رژیم حسن هابره می گوید: «این یک مبارزه است، یک مبارزه بزرگ. می خواهم این کار انجام شود زیرا نمی خواهم فرزندانم، خویشاوندانم و یا هر انسانی دیگری رنج هایی را که من کشیده ام تحمل کند. منتظر دادگاه هستم. می خواهم عدالت در مورد ما اجرا شود.»

رید برودی، مشاور و سخنگوی سازمان «دیده بان حقوق بشر» برای فعالیتهای خود در دادگاه پینوشه مشهور است. او که به شکارچی دیکتاتورها معروف است بیش از پانزده سال با قربانیان رژیم حسن هابره برای این دادگاه کار کرده است.

او می گوید: «برای اولین بار است که دادگاه کشوری یعنی سنگال، رهبرِ کشورِ دیگری را به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه می کند و این موضوع، پس از ۲۵ سال، نتیجه کمپینی است که توسط قربانیان حسن هابره به راه افتاد یعنی کسانیکه معمار و شخصیتهای اصلی این دادرسی هستند.»

حسن هابره که پس از سرنگونی از قدرت در سنگال زندگی می کرد، سرانجام دو سال پیش دستگیر و مراحل قانونی برای محاکمه اش به اتهام جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و شکنجه در دوران زمامداری اش آغاز شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه دیکتاتور پیشین چاد و تسکین وجدان قربانیان

آمریکا برای اطلاعاتی درباره یک هکر ایرانی ۱۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرد

مهاجران غیرقانونی رکورد هفده ساله ورود به جزایر قناری اسپانیا را شکستند