طرح اصلاحات اقتصادی در یونان از نگاه تلویزیون های اروپا

طرح اصلاحات اقتصادی در یونان از نگاه تلویزیون های اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان یونان نیمه شب چهارشنبه تدابیر ریاضتی پیشنهادی کشورهای منطقه یورو و بانک مرکزی اروپا را به تصویب رساند. سیپراس علیرغم اعتراضات خیابانی باید

آگهی

پارلمان یونان نیمه شب چهارشنبه تدابیر ریاضتی پیشنهادی کشورهای منطقه یورو و بانک مرکزی اروپا را به تصویب رساند. سیپراس علیرغم اعتراضات خیابانی باید خصوصی سازی را در این کشور آغاز کند.

شبکه سه تلویزیون فرانسه

با فرا رسیدن موج گرما، ماموریت های بیرونی کارکنان شرکت برق یونان چند برابر شده است. اما آنچه اکنون حقوق بگیران را نگران کرده آینده شغلی آنهاست. دولت همچنان مالکیت بخش عمده ای از این شرکت را در اختیار دارد اما به اعتقاد بسیار از کارمندان با برنامه ریاضتی هر اتفاقی ممکن است روی دهد.

بر اساس توافق بروکسل یکی از زیر مجموعه های شرکت برق یونان که با سه هزار کارمند در زمینه انتقال برق فشار قوی فعالیت می کند، قرار است به فروش گذاشته شود. دولت قبلی یونان نیز، تحت فشار طلبکاران بین المللی، در پی فروش این بخش از شرکت ملی برق بود. حتی اگهی هایی نیز در این زمینه در نشریات بین المللی به چاپ رسیده بود. اما با به قدرت رسیدن سیریزا همه چیز متوقف شد. یکی از وعده های انتخاباتی سیپراس حفظ یکپارچگی و موجودیت دولتی شرکت برق بود.

تلویزیون «ار. اس. ای» ایتالیا

سازمان امنیت و همکاری اروپا با استناد به بخشی از توافقنامه بروکسل هزینه طرح اصلاحی را در بخش های مختلف از جمله در زمینه ایجاد فرصت های جدید شغلی یکصد و دو میلیون یورو برآورد کرده است. با اینحال میزان بازدهی طرح در حدی نیست که به کارِ یونان به بن بست رسیده از نظر اقتصادی و اجتماعی بیاید.

به اعتقاد یک تحلیلگر اقتصادی «یونان اکنون به محل تجربه اندوزی اجرای یک برنامه اقتصادی تبدیل شده که اساس آن بر تقویت مالیات و کاهش هزینه ها استوار است. اگر بخواهم توافق به دست آمده را در یک جمله خلاصه کنم، می گویم اشتباهی بزرگ برای اصلاح اشتباه های گذشته.»

«اس.ار. اف» تلویزیون آلمانی زبان سوئیس

فروش خطوط راه آهن به بخش خصوص قرار است اعتبار بخشی از صندوق خصوصی سازی را تامین کند. این در حالی است که شبکه راه آهن بسیار کوچک است و در وضعیت خوبی قرار ندارد. تعداد کمی از افراد با قطار تردد می کنند. به اعتقاد سیراس آوارنیتیس یکی از اقتصاد دانان یونانی این ایده تازه و مبترکانه نیست و مبلغ پنجاه میلیارد یورو به خوبی محاسبه نشده است.

طرح خصوصی سازی بنادر پیره و سالونیک تا اندازه ای پیشرفت داشته است. چینی ها به این طرح علاقمندند. اما این علاقه فعلا در حد مذاکرات است. آنها منتظر نتیجه نهایی لایحه هستند. با طرح خصوصی سازی پول زیادی به دست نخواهد آمد. یانیس واروفاکیس وزیر دارایی پیشین یونان در سال ۲۰۱۱ زمانی که یک استاد دانشگاه ناشناخته بود چنین هشدار داد: «مشکل این است که اقتصاد یونان به سرعت در حال کوچک شدن است. این مسئله، سرمایه گذاران بالقوه و همه آنهایی که علاقمند به چانی زنی برای قیمت های پایین هستند را سرخورده می کند. یعنی خصوصی سازی و به عنوان مثال فروش شبکه انتقال برق، مبلغ زیادی را نصیب دولت نخواهد کرد.»

به اعتقاد مسئول پیشین شرکت ها و موسسات دولتی یونان، مسئله فقط پول نیست بلکه به قدرت و اختیارات نیز مربوط می شود: «این یک اهرم فشار است. باید اعتراف کرد که یونان توفیق زیادی در معادل سازی اصلاحات نداشته است. بستانکاران نیز برای کمک هایی که به ما می کنند نیاز به یک صندوق اعتباری دارند.»

گرچه برخی از فرودگاه ها مشمول طرح خصوصی سازی شده اند اما از این طرح تنها چندین میلیارد یورو حاصل شده است. مراحل بعدی این طرح فروش تاسیسات ورزشی المپیک، ساختمان های دولتی یا جزایر دریای اژه است که باز هم پنجاه میلیارد یورو مورد نیاز را تامین نخواهد کرد. شبکه «ار. ت. په» پرتغال

صاحبان مغازه ها و مراکز تفریحی در یونان از کاهش درآمد خود می گویند. آنها معتقدند گردشگران دیگر پول زیادی برای خرج کردن ندارند. با اینحال بنای مشهورآکروپولیس آتن همچنان مملو از بازدیدکننده است گرچه نسبت به سالهای گذشته تعداد گردشگران کمتر شده است. به اعتقاد مسئولان بخش گردشگری فروش بلیط های دقیقه آخر با کاهش ۳۰ درصدی مواجه بوده است. رقمی که بسیار قابل توجه به نظر می آید زیرا درآمد حاصل از صنعت گردشگری ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی در این کشور را تشکیل می دهد.

بسیاری از گردشگران نیز اعلام کرده اند به یونان آمده اند تا با پول خرج کردن به اقتصاد این کشور کمک کنند. اکثر آنها معتقدند آنچه در یونان روی داده درست و عادلانه نیست. به اعتقاد آنها دیگر کشورها رفتار خوبی با یونان نداشته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند