وظیفه دشوار سیپراس؛ نجات یونان و حزب سیریزا

وظیفه دشوار سیپراس؛ نجات یونان و حزب سیریزا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا که شرط دریافت بسته سوم نجات مالی یونان بود، در مجلس این کشور به تصویب رسید، اما باعث ایجاد شکاف عمیق در میان اعضای حزب

آگهی

اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا که شرط دریافت بسته سوم نجات مالی یونان بود، در مجلس این کشور به تصویب رسید، اما باعث ایجاد شکاف عمیق در میان اعضای حزب چپگرای سیریزا شد.

۲۲۹ تن از نمایندگان به طرح ریاضتی رای مثبت و ۶۴ نماینده رای منفی دادند. بیش از نیمی از مخالفان این طرح را نمایندگان سیریزا تشکیل می دهد. با این حال الکسیس سیپراس که دلمشغولی های اساسی تری در برخورد با کمبود نقدینگی کشور دارد، به ناچار روز پنجشنبه در مجلس در کنار اپوزیسیون قرار گرفت. اما این وضعیت دولت را تضعیف کرده و احتمال انتخابات زود هنگام منتفی نیست. یک تحلیلگر سیاسی یونانی می گوید: “اگر جریان های اصلی احزاب سیاسی جمع شوند و زمینه های مشترکی بیابند، انتخابات ملی موردی ندارد. یا با همین دولت کنار می آییم یا با یک ائتلاف ملی از احزاب مختلف ادامه می دهیم.”

یک خبرنگار سیاسی معتقد است: “آقای سیپراس، با مشکل جدی نبود انسجام در دولتش روبروست و در حزبش هم با دودستگی عمیقی مواجه است. وی تا نهایی شدن توافق با وام دهندگان، با کسی وارد صحبت نمی شود چون مسئله اقتصادی برایش اولویت دارد. ولی به باور من پس از آن، برخوردها در داخل سیریزا غیرقابل اجتناب خواهد بود.”

الکسیس سیپراس که از آغاز با وعده مخالفت با ریاضت اقتصادی به قدرت رسید اکنون در اجرای این طرح از یاران هم حزبی خود فاصله گرفته است.

استاماتیس یانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن چنین نتیجه می گیرد: “الکسیس سیپراس علیرغم مخالفت حدود یک چهارم نمایندگان هم حزبی اش، توانست با کمک اپوزیسیون، در حساس ترین رأی مجلس از زمان تصدی مقام نخست وزیری اش موفق شود ولی سؤال اینست که آیا او می تواند پس از این، در رأی گیری های آینده مجلس بر سر جزئیات طرح های جدید ریاضتی باز هم برنده شود؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت پارلمان یونان با تدابیر ریاضتی و شکاف در سیریزا، حزب متبوع سیپراس

درگیریهای خشونت آمیز همزمان با نشست پارلمان در یونان

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند