دستیابی به پلوتون؛ فاصله نه ساله میان رویا تا واقعیت

دستیابی به پلوتون؛ فاصله نه ساله میان رویا تا واقعیت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاوشگر «نيوهورازنز» که در سال ۲۰۰۶ میلادی به فضا پرتاب شد روز سه شنبه توانست مسافتی ۹ ساله، معادل ۴.۸۸ میلیارد کیلومتر را بپیماید تا در مدار پلوتون

آگهی

کاوشگر «نيوهورازنز» که در سال ۲۰۰۶ میلادی به فضا پرتاب شد روز سه شنبه توانست مسافتی ۹ ساله، معادل ۴.۸۸ میلیارد کیلومتر را بپیماید تا در مدار پلوتون قرار گیرد. پلوتون دور ترین سیاره ای است که تاکنون انسان توانسته آن را از نزدیک مورد کاوش قرار دهد.

La NASA confirme le succès de la mission de la sonde «New Horizons» http://t.co/DhDXKC9G2R

— ScientifiQc (@ScientifiQc) 15 Juillet 2015

برای نخستین بار، روز سه شنبه عکسهایی از سیاره پلوتون به زمین فرستاده شد. فاصله چشم گیر میان زمین و محل کاوشگر باعث می شود که تصاویر با تاخیر چهار ساعت و نیم به زمین برسند. عکسهای دریافتی کاوشگر، نشانگر آن است که اندازه پلوتون بسیار بزرگتر از آن چیزی است که دانشمندان گمان می کردند. در آغاز این پروژه در سال ۲۰۰۶، دانشمندان این سیاره را در میان سیاره های کوتوله دسته بندی می کردند.

Découvrez les dernières images de Pluton prises par la sonde New Horizons http://t.co/TJesxlUjyc

— Le HuffPost (@LeHuffPost) 15 Juillet 2015

استفن هاوکینگ، فیزیک اخترشناس بریتانیایی در پیامی اختصاصی برای شبکه تلویزیونی ناسا از شوق خود از این کشف تازه سخن گفت: «با دست یازیدن به اسرار پلوتون دور دست، اکنون منظومه شمسی بیش از پیش به روی ما گشوده است…ما کاوش می کنیم، زیرا که انسان هستیم و می خواهیم بدانیم»

So excited that Stephen Hawking shares our excitement for NASANewHorizons</a> &amp; the <a href="https://twitter.com/hashtag/PlutoFlyby?src=hash">#PlutoFlyby</a> <a href="https://t.co/wSYRfvxV3j">https://t.co/wSYRfvxV3j</a>&#10;<a href="https://t.co/NzwsmoICQV">https://t.co/NzwsmoICQV</a></p>&mdash; NASA (NASA) 14 Juillet 2015

شانزده ماه طول خواهد کشید تا کاوشگر «نيوهورازنز» بتواند هزاران تصویر و دیگر داده های خود را به زمین فرستد. در همین فاصله این کاوشگر سفر خود را به مناطق عمیق تری از کمربند کویپر ادامه خواهد داد. کمربند کویپر به اجرام دنباله دار ورای مدار پلوتون اشاره دارد.

برخی تصاویر دریافتی از وجود نیتروژن و متان یخزده بر سطح پلوتون حکایت دارند.

Pluto & its moon Charon shine in false color! NASANewHorizons</a> images show complex worlds: <a href="http://t.co/t7QdJTiOM2">http://t.co/t7QdJTiOM2</a> <a href="http://t.co/EBwHCKx59U">pic.twitter.com/EBwHCKx59U</a></p>&mdash; NASA (NASA) 14 Juillet 2015

بنابر پردازش تصویرهای دریافتی از سوی ناسا، پلوتون بر سطح خود یک تصویر قلب مانند دارد. سطح این ناحیه شامل مساحتی بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر با دارا بودن نواحی مسطح در غرب و نواحی ناهموار در شرق است.

برخی از کاربران اینترنتی با الهام گرفتن از تصویر پلوتو، یکی از شخصیتهای دنیای میکی موس، تصویر “قلب گونه” سطح سیاره را با فانتزی دنیای والت دیسنی در هم آمیخته اند.

خبر رسیدن کاوشگر ناسا به مدار پلوتون و ارسال نخستین عکسها از این سیاره، مدار سیاست را نیز بی نصیب نگذارد. باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در توییتر خود نوشت: «پلوتون نخستین بازدیدکننده خود را پذیرا شد. سپاس از ناسا. این روز فوق العاده ای برای کاوشگری و رهبری آمریکاست.»

Pluto just had its first visitor! Thanks NASA</a> - it&#39;s a great day for discovery and American leadership. <a href="http://t.co/FfztBSMbK0">pic.twitter.com/FfztBSMbK0</a></p>&mdash; President Obama (POTUS) 15 Juillet 2015

چارلز بولدن، مدیر ناسا در پاسخ به توییت رییس جمهوری آمریکا گفت: «این یک پیروزی تاریخی برای علم و کاوشگری است. باری دیگر، ما توان انسانی را رشد دادیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیوهوریزونز در نزدیکترین فاصله از سیاره پلوتون

کاوشگر آمریکایی سه شنبه در نزدیک ترین نقطه به پلوتو خواهد بود

پروژه هوافضای آلمان؛ چطور می‌توان در عرض ۶۰ روز با خوابیدن روی تخت ۱۸ هزار یورو درآمد داشت؟