Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرینا ویلیامز ملکه ویمبلدون

سرینا ویلیامز ملکه ویمبلدون
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش از ویمبلدون: فرنگیس محبی

ویمبلدون در مرحله نهایی زنان میدان نبرد دو نسل از زنان تنیس باز در زمین سنتر کورت این گرانداسلم بود. گابرینیه موگورزا بازیکن بیست و یک ساله اسپانیایی که برای اولین بار به فینال یک گرانداسلم راه یافته بود، در برابر سرینا ویلیامز سی و سه ساله که پنج بار پیروز این میدان بوده است.

مبارزه در اولین فینال یک گرانداسلم آن هم ویمبلدون در برابر پانزده هزار تماشاگر حاضر در این ورزشگاه، می تواند برای هر بازیکنی دلهره آور باشد، اما وقتی حریف در آن سوی زمین سرینا ویلیامز، نفر اول جهان است، ترسناک هم می شود.

شاید نتیجه دیدار قبلی گابرینیه با سرینا، برای گابرینیه که در یک گرانداسلم دیگر، سرینا را شکست داده بود، دلگرمی ای بود تا بتواند کنترل بر اعصاب خود را حفظ کند. او سال گذشته در دور دوم جام آزاد فرانسه، رولان گاروس، حریف قدرتمند خود را شکست داده بود.

سرینا در قسمت بالای جدول، برای رسیدن به مرحله نهایی، رقبای سرسختی را پشت سر گذاشت: ماریا شاراپوا، ویکتوریا آزارنکا، هدر واتسون محبوب بریتانیایی ها و خواهرش ونوس ویلیامز.

گابرینیه نفر بیستم جهان هم در بازی های پیشین خود نشان داده بود که تا آخرین نفس مبارزه می کند و به خاطر همین مصمم بودن قادر شد بازیکنانی چون کارولاین وزنیاکی و اگنسکیا رادوانسکا را از سر راه بردارد و تا فینال پیش برود. گابرینیه قبلا گفته بود که او به دنبال قهرمانی است و تنها راهیابی به فینال برایش کافی نیست.

ایستادگی بی ثمر در مقابل قهرمان

بر خلاف آنچه که انتظار می رفت، این سرینا بود که در آغاز ست اول مضطرب به نظر می رسید، و سه بار سرویس خلاف او در اولین سرویس گیم خود، به گابرینیه روحیه مضاعفی بخشید که با استفاده از موقعیت و نبود آرامش در سرینا، با برگشتی محکم و با شکستن سرو سرینا، اولین امتیاز مسابقه را به نفع خود بر تابلوی امتیازات ثبت کند.

اما سرینا با اتکاء به اعصاب و سروهای قوی خود در گیم هفتم با شکستن سرویس گیم گابرینیه و سپس پیروزی در سه گیم بعدی، ست اول را با نتیجه ۶-۴ از آن خود کرد.

در بازی های سرینا، گاه به نظر می آید که او بزرگترین دشمن خود باشد. در ست دوم، زمانی که سرینا با شکستن دو سرویس گیم گابرینیه ۵-۱ جلو افتاده بود و تنها یک سرویس گیم با جام قهرمانی فاصله داشت، نه تنها در این گیم سروهایش کار نکرد، بلکه گابرینیه نیز جانی دوباره گرفت و با آفریدن ضرباتی قابل ستایش، دو گیم بعد را هم از آن خود کرد. اما در پایان گیم دهم ست دوم، علیرغم تلاش گابرینیه تا آخرین نفس، سرینا ویلیامز ملکه سنتر کورت ویمبلدون، بار دیگر جام قهرمانی را که به شکل بشقابی بزرگ است در آغوش گرفت و برای ششمین بار نامش در فهرست قهرمانان ویمبلدون نقش بست.

با این پیروزی سرینا، مسن ترین برنده یک جام گرانداسلم در میان زنان، قادر شد تا برای دومین بارصاحب مقام قهرمانی هر چهار گرانداسلم به صورت پیاپی شود که “سرینا اسلم” نام گرفته است.

نقش مرادوغلو در پیروزی های سرینا

آنچه که مسلم است، پاتریک مرادوغلو مربی سرینا، تاثیر مثبتی در ادامه موفقیت های تنیس حرفه ای سرینا در سنین بالا گذاشته است. مرادوغلو سه سال است که مربیگری سرینا را بر عهده دارد و در این مدت، سرینا ۹ مقام از ۲۱ مقام قهرمانی گرانداسلم خود به اضافه مدال طلای المپیک لندن را کسب کرده است.

سرینا در مورد تاثیر این مربی یونانی فرانسوی در موفقیت های سال های اخیرش گفت: «البته که کار کردن با پاتریک برای من ثمر بخش بوده است. نمی توان نتایج را نادیده گرفت. پاتریک کمک بزرگی بوده برای تمرکز فکری من و در ارایه استراتژی های مختلف در زمین. او باعث شده که من بدانم چه در انتظارم است و چه پاسخی باید به آن بدهم.»

مرادوغلو در آکادمی تنیس خود، مربیگری بازیکنان بسیاری را برعهده داشته است. ارغوان رضایی، بازیکن ایرانی فرانسوی، موفقیت اش در سال ۲۰۱۰ را مدیون مربیگری مرادوغلو است. رضایی در آن دوران جزو بیست نفر اول تنیس زنان جهان شد و در تورنمنت مادرید به پیروزی رسید.

آگهی

آینده درخشان موگورزا

گابرینیه موگورزا فینالیست این دوره، ستاره جدیدی است که درآسمان تنیس زنان خواهد درخشید. فینال این ویمبلدون در واقع برای این بازیکن دوست داشتنی مقدمه ای بود جهت حضور و پیروزی در بسیاری فینال های دیگر در عرصه جهانی تنیس زنان.

کونچیتا مارتینز آخرین بازیکن زن اسپانیایی است که در سال ۱۹۹۴ با شکست دادن مارتینا ناوراتیلووا به قهرمانی زنان ویمبلدون دست یافت. اما حضور بیاد ماندنی گابرینیه بیست و یک ساله، در فینال امسال، نوید از آن دارد که او بتواند به غیبت زنان اسپانیا در بین قهرمانان ویمبلدون پایان دهد.

گابرینیه پس از پایان بازی گفت:«من از این شکست بسیار غمگین هستم ولی رقابت با سرینا بسیار مشکل است. چون دادن یک امتیاز به سرینا همانند دادن کل مسابقه به اوست. بی جهت نیست که سرینا نفر اول جهان است. من نمی دانم او چطور توانست بازی را ببرد، وقتی نگرانی و اضطراب کاملا در او پیدا بود.»

مرحله نهایی مردان در مسابفات قهرمانی تنیس ویمبلدون، روز یکشنبه میان نوواک جوکوویچ و راجر فدرر، نفرات اول و دوم جهان برگزار میشود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سر بابی چارلتون، اسطوره فوتبال انگلیس، در ۸۶ سالگی درگذشت

کارلوس آلکاراس با شکست نواک جوکوویچ قهرمان مسابقات تنیس ویمبلدون شد

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل