ابراز نگرانی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل از وضعیت آوارگان سوری

ابراز نگرانی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل از وضعیت آوارگان سوری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شمار آوارگان سوری در حالی همچنان رو به افزایش است که شرایط زیستی آنها در اردوگاهها روز به روز وخیم تر می شود. کمیساریایِ عالی پناهندگان سازمان ملل

آگهی

شمار آوارگان سوری در حالی همچنان رو به افزایش است که شرایط زیستی آنها در اردوگاهها روز به روز وخیم تر می شود.

کمیساریایِ عالی پناهندگان سازمان ملل متحد زنگ هشدار را به صدا درآورده است. به گزارش این سازمان، شمار پناهجویان سوری از مرز چهار میلیون نفر گذشته و این در حالی است که تا پایان ماه ژوئن تنها بیست و چهار درصد از اعتبارات لازم برای اختصاص کمک های بشردوستانه به آنها تامین شده است.

چهار میلیون و سیزده هزار سوری تاکنون از کشورشان آواره شده اند که از این میان بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر در ترکیه، بیش از یک میلیون نفر در لبنان، و حدود هفتصد هزار نفر در اردن پناهنده شده اند. مابقی به عراق، مصر و کشورهایی در شمال آفریقا گریخته اند.

ترکیه به نخستین کشور میزبان برای آوارگان سوری تبدیل شده است. نزدیک به نیمی از پناهجویان در این کشور که هم مرز سوریه است، به سر می برند. اما تنها دویست و هفتاد و هشت هزار نفر از آنها در اردوگاه های مختلف نظیر اردوگاه «اونجوپنار» در نزدیکی شهر کیلیس ( واقع در جنوب ترکیه) اسکان داده شده اند. با توجه به احتمال سرازیر شدن موجی جدید از آوارگان که از خشونت های شبه نظامیان گروه دولت اسلامی می گریزند، مقامات ترکیه در حال ساخت اردوگاهی دیگر در نزدیکی کیلیس هستند که قادر به پذیرش پنجاه و پنج هزار نفر تن دیگر از آوارگان است.

در لبنان یک چهارم افراد آواره هستند. اینجا تاثیر جنگ سوریه بسیار زیاد است. از دوماه پیش، به دستور دولت ثبت نام از آوارگان به حال تعلیق درآمده و سوری ها قرار است برای ورود به این کشور ویزا دریافت کنند. به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، پنجاه و پنج درصد از پناهجویان در سرپناه هایی خارج از استاندارد زندگی می کنند.

اردن با پذیرش بیش از ششصد هزار آواره سومین کشور میزبانِ پناهجویان سوری است. به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، هشتاد و هشت درصد از آوارگان سوری در اینجا با دستمزد کمتر از سه یورو در روز زندگی می کنند. در این گزارش همچنین افزایش شمار کودکانی که ملزم به کار می شوند، ترویج گدایی و ازدواج کودکان کم سن وسال به عنوان عواقب وخیم این فقر رو به گسترش محکوم شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد همچنین از آواره شدن هفت میلیون و ششصد هزار نفر در داخل خاک سوریه خبر می دهد. این در حالی است که دویست و هفتاد هزار نفر از پناهجویان نیز در اروپا تقاضای پناهندگی کرده اند.

از میان کشورهای خارج از حوزه خاورمیانه، سوئد بزرگترین کشوری است که آوارگان سوری در آن اسکان یافته اند. کشوری که در بین پناهجویان بیشترین متقاضی را دارد. اتحادیه اروپا به تازگی متعهد به پذیرای شصت هزار آواره از جمله چهل هزار سوری و اریتره ای شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیرعبداللهیان در سوریه: اسرائیل تنبیه خواهد شد؛ دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد