Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بوسنی: امید به آینده در میان نسل پس از جنگ

بوسنی: امید به آینده در میان نسل پس از جنگ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی سارایوو نماد مقاومت در جنگ بوسنی اینک چشم امید خود را به نخستین نسل پس از جنگ دوخته است. جوانان این شهر برای جبران خلاء هایی که دولت

آگهی

گزارش تفصیلی

سارایوو نماد مقاومت در جنگ بوسنی اینک چشم امید خود را به نخستین نسل پس از جنگ دوخته است.

جوانان این شهر برای جبران خلاء هایی که دولت هنوز قادر به پر کردن آنها نشده است، خود دست به کار شده اند. تاسیس انجمن های جوانان و مراکز حمایتیِ غیر دولتی موسوم به انکوباتور نظیر موسسه «مانیا» که هدف آن برقراری ارتباط میان دانشجویان در سطوح بین المللی و نیز یافتن دوره های کار آموزی در خارج از کشور است از جمله این اقدامات تلقی می شود.

مدیر اجرایی انکوباتور “مانیا” می گوید: «نقش ما به عنوان محرک نوآوری های اجتماعی عبارت است از بیدار کردن علایق، دادن شوق و انگیزه و ارائه راهنمایی لازم برای استفاده بهینه از شرایط موجود و یافتن فرصت های لازم.»

اما نسل پس از جنگ انتقادهایی را نیز به وضعیت اجتماعی موجود دارند. یکی از آنها می گوید: «به نظر من، حقوق بشر هر روز در سطوح مختلف پایمال می شود. بسیار ی از افراد، نه تنها در بوسنی بلکه در کل، شناخت کاملی از حقوق خود ندارند و فکر نمی کنم که واقعا بخواهند تلاشی در این جهت به خرج دهند.»

تعدادی از آنهایی که طی سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ در کودکی محاصره سارایوو را تجربه کرده اند بیشتر تمایل دارند جنگ را به مثابه یک بازی تلقی کنند. یاشمینکو الیلویچ موسس موزه کودکان در سارایوو یکی از این افراد است. او می گوید: «پس از فراخوانی که برای انتشار کتاب ارائه کردم حدود هزار نفر از افرادی که در سی و پنج کشور مختلف دنیا زندگی می کنند برای مشارکت در این پروژه اعلام آمادگی کردند. در نهایت توانستم کولاژی از خاطرات کوتاه و نقاشی های آنها را در مجموعه ای گردهم آورم.»

در بخشی از این کتاب که بزرگ شدن در بحبوحه جنگ را روایت می کند، آمده است: «هوا سرد است. صدای صوت نارنجک ها از بیرون به گوش می رسد. هر اتفاقی روی دهد هیچکس به درون زیرزمین ها نمی خزد. من فقط یک سیب می خواستم.»

در طول چهل و چهار ماه محاصره شهر سارایوو حدود ده هزار غیر نظامی از جمله هزار و پانصد کودک جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

پارسال پوتین امسال اوربان؛ مدال قصاب بالکان بر گردن نخست‌وزیر مجارستان