مهلت مذاکرات و توافق نهایی هسته ای تا ۱۶ تیر تمدید شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مهلت مذاکرات و توافق نهایی هسته ای تا ۱۶ تیر تمدید شد

آخرین مهلت دستیابی به توافق نهایی هسته ای ایران و قدرت های جهانی که روز سه شنبه ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) بود در مذاکرات وین، پایتخت اتریش تا ۷ ژوئیه (۱۶ تیرماه) تمدید شد.

مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و آمریکا از سر گرفته شده و ادامه دارد اما هنوز مشخص نیست سایر وزرای خارجه چه زمانی به پای میز مذاکره خواهند برگشت

این خبر را ماری هارف، مشاور ارشد در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام و دلیل آن را در اختیار داشتن وقت کافی برای پیشبرد و دستیابی به توافق جامع عنوان کرد.

پیش تر کولین کال، دستیار جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، ضرب الاجل واقعی دستیابی به توافق هسته ای را روز ۹ ژوئیه برابر با ۱۸ تیرماه خوانده بود.

نهم ژوئیه روزی است که کاخ سفید در صورت دستیابی به توافق نهایی با ایران، می باید آن را تا این روز برای تایید، تسلیم کنگره آمریکا کند.

قدرتهای جهانی می خواهند تا با کنترل توان هسته ای ایران از عدم دستیابی این کشور به سلاح های اتمی اطمینان یابند.

ایران با دادن اطمینان نسبت به عدم تولید تسلیحات هسته ای، می خواهد ضمن حفظ توان هسته ای برای مصارف صلح آمیز، تحریمهای فلج کنندۀ غرب لغو شود.

ریحانه مظاهری، خبرنگار اعزامی یورونیوز به وین می گوید:«با بازگشت وزیر خارجه ایران به وین پس از سفر کوتاهی که به تهران داشت بار دیگر مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و آمریکا از سر گرفته شده و ادامه دارد اما هنوز مشخص نیست سایر وزرای خارجه چه زمانی به پای میز مذاکره خواهند برگشت. همچنین هنوز مشخص نیست که چه زمانی این مذاکرات که قرار بود روز ۳۰ ژوئن به پایان برسد، پایان خواهد یافت.»