امید به بهبود وضعیت صنعت گردشگری یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امید به بهبود وضعیت صنعت گردشگری یونان

بسیاری از گردشگران همچنان برای گذراندن تعطیلات تابستان به یونان می آیند. آنها هنوز هم برای دریافت پول نقد از دستگاههای خودپرداز مشکل دارند و نگران وقوع اعتصاب و تظاهرات هستند. مشکل پرداخت با کارتهای اعتباری نیز به قوت خود باقیست آنهم درحالیکه بسیاری از کسب و کارها و حتی پمپهای بنزین در یونان پول نقد قبول نمی کنند با این وجود روند ورود گردشگران به این کشور امیدوار کننده است.

یک گردشگر آلمانی می گوید: «رفتارها در اینجا فوق العاده دوستانه است، حتی با من که یک آلمانی هستم. از همه استقبال می شود. امیدواریم که کشتی ها ما را برای گردش در جزیره های یونان ببرند، این تنها نگرانی ماست.»

یک گردشگر فرانسوی نیز می گوید: «اگر نتوانم از بانکها پول بگیرم، این موضوع بر تعطیلاتم اثر می گذارد. اگر اعتصابی وجود داشته باشد نیز بر تعطیلاتم اثر می گذارد. و اگر مشکلی که در پاریس با تاکسی ها و خودروهای اوبر پیش آمد در اینجا روی ندهد، برای من خوب خواهد بود.»

درآمدهای حاصل از گردشگری ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی یونان را تشکیل می دهد و یک شغل از چهار شغل در یونان در صنعت گردشگری است.

هشت کشور ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا، هلند، بلژیک، فنلاند، لهستان و سوئد ضمن هشدار به شهروندانشان درباره سفر به یونان از آنها خواسته اند که به اندازه کافی برای تعطیلات خود در یونان پول نقد به همراه داشته باشند. ایالات متحده آمریکا همچنین درباره احتمال بروز اعتراض های خشونت آمیز در یونان هشدار داده است.

آندریاس آندریادیس، رئیس کنفدراسیون گردشگری یونان می گوید: «در ماه ژوئن به دلیل ناامنی هایی که وجود داشت، ما شاهد کاهش میزان رزروها بودیم. شرایط هم اکنون تحت کنترل است. واقعیت این است که در روزهای گذشته میزان رزوهای جدید نیز کم بود و چند لغو رزرو نیز وجود داشت.»

تنها در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۴ میلیون گردشگر از یونان بازدید کرده اند که رکوردی برای این کشور محسوب می شود و فعالان صنعت گردشگری امیدوارند که این رقم در سال ۲۰۱۵ افزایش یابد. حملات تروریستی در تونس نیز باعث شد که بسیاری از گردشگران، یونان و اسپانیا را جایگزین تونس کنند.

سیملا توختیدو، خبرنگار یورونیوز در یونان می گوید: «گردشگری یکی از ستونهای اقتصاد یونان است و برای خروج این کشور از رکود اقتصادی امری حیاتی محسوب می شود. صاحبان کسب و کار می گویند که با افزایش موج ورود گردشگران به این کشور در روزهای اخیر، کشور باید بسرعت به شرایط عادی برگردد تا تصویر مخربی از یونان در خارج از آن شکل نگیرد.»