ناوگان آزادی روز دوشنبه به آبهای بین المللی غزه می رسد

ناوگان آزادی روز دوشنبه به آبهای بین المللی غزه می رسد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کشتی های فریدام فلوتیلا یا ناوگان آزادی به فاصلۀ ۱۷۰ مایلی غزه رسیده اند و چنانچه با ممانعت نیروهای اسراییلی مواجه نشوند، روز دوشنبه وارد آبهای غزه

آگهی

کشتی های فریدام فلوتیلا یا ناوگان آزادی به فاصلۀ ۱۷۰ مایلی غزه رسیده اند و چنانچه با ممانعت نیروهای اسراییلی مواجه نشوند، روز دوشنبه وارد آبهای غزه خواهند شد.

عزیمت ناوگان آزادی که از چهار کشتی تشکیل شده و حامل بیش از ۱۰۰ فعال صلح طلب به سمت غزه است، با واکنش اسراییل مواجه شده است.

خبرنگار یورونیوز به شهر بیت المقدس رفته تا نظر فلسطینی ها و اسراییلی های ساکن این شهر را جویا شود. لوییس کارباجو، خبرنگار یورونیوز می گوید: «در شهر قدیمی اورشلیم، این ناوگان جدید که به سوی غزه در حرکت است تمامی ویژگی های لازم برای تحریک یک جنگ لفظی در اسراییل را دارد. با خیلی از اسراییلی ها و فلسطینی ها در اینجا حرف زدیم. فلسطینی ها می گویند دولت نتانیاهو به دلیل نداشتن انسانیت، اجازۀ ورود این کشتی ها به نوار غزه را نخواهد داد. در مقابل بسیاری از اسراییلی ها هم به ما گفتند که اجازۀ ورود به غزه به معنای دادن مستقیم این کمک ها به حماس است.»

یک شهروند عرب فلسطینی معتقد است که دولت اسراییل از ۴۰ سال پیش به اینسو توافقات زیادی را امضا کرده است. به گفتۀ این فلسطینی، این توافقنامه ها حتی به پیش از دولت های نتانیاهو یا اولمرت یا رابین می رسد اما هیچکدام را رعایت نکرده اند و برای آنها [اسراییلی ها] هیچ چیز مهم نیست.

یک شهروند اسراییلی نیز می گوید: «من فکر می کنم مردم غزه همۀ کمک های انساندوستانۀ مورد نیاز را دریافت می کنند و دولت اسراییل هم اجازۀ ورود چندین تن کمک های انساندوستانه را مرتبا به این منطقه می دهد. مساله اینجاست که این ناوگان می خواهد بدون اجازۀ دولت ما به غزه برود و ما می ترسیم که این کمک ها به جای رسیدن به دست مردم، به تروریست ها داده شود. اتفاقی که دائما می افتد.»

مدافعان حقوق بشر و فعالان صلح دوست نگران آنند که حادثۀ کشتی مرمره برای این ناوگان نیز اتفاق بیافتد. در سال ۲۰۱۰، نیروهای اسراییلی با حمله به کشتی مرمره که یکی از هفت کشتی ناوگان آزادی برای کمک رسانی به غزه بود، ۹ نفر از سرنشینان این کشتی را به قتل رساندند.

غزه از سال ۲۰۰۷ در محاصرۀ اسراییل قرار دارد و ورود هرگونه کالایی به این باریکه از سوی نیروهای اسراییلی به شدت کنترل می شود.

اسراییل می گوید با اینکار به دنبال جلوگیری از رسیدن سلاح به دست گروههای مسلح در غزه از جمله حماس است اما فعالان صلح طلب می گویند کمک های آنها شامل مواد غذایی و تجهیزات پزشکی می شود و هیچ سلاحی در میان این کمک ها وجود ندارد.

این سومین ناوگان آزادیست که قصد دارد با نزدیک شدن به غزه، محاصرۀ این منطقه را بشکند اما اسراییل اعلام کرده است از نزدیک شدن این ناوگان آزادی به آبهای غزه جلوگیری خواهد کرد.

دولت اسراییل می گوید سرنشینان کشتی های ناوگان آزادی و بویژه کشتی “ماریان” که فرماندهی این ناوگان را به عهده دارد، از «تروریست ها در غزه حمایت می کنند» و اخطار داده است حتی به طور “سمبلیک” هم اجازه ورود یکی از این کشتی ها به سواحل غزه را نمی دهد.

نزدیک به دو میلیون نفر در نوار غزه با کمبود مواد غذایی و تجهیزات پزشکی و دارویی زندگی می کنند. شرایط زندگی ساکنان این منطقه بویژه از جنگ میان اسراییل و حماس در تابستان گذشته وخیم تر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به تیراندازی اسرائیل در زمان تحویل مواد غذایی؛ برزیل: بشریت در حق غیرنظامیان غزه کوتاهی کرد

تصاویر ماهواره‌ای از ساخت دیوار توسط مصر در نزدیکی مرز نوار غزه حکایت دارد

فهرست رو به رشد کشورهای تعلیق‌کننده کمک به آژانس کمک‌رسانی سازمان ملل به فلسطینیان؛ اونروا چیست؟