انتقام یا تروریسم؛ کدامیک انگیزۀ قاتل ایزر است؟

انتقام یا تروریسم؛ کدامیک انگیزۀ قاتل ایزر است؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عامل حملۀ تروریستی در منطقۀ ایزر فرانسه روز یکشنبه به قتل کارفرمای خود اعتراف کرد. وی همچنین اعتراف کرده است که عکس سِلفی خود را با سربریدۀ مقتول به

آگهی

عامل حملۀ تروریستی در منطقۀ ایزر فرانسه روز یکشنبه به قتل کارفرمای خود اعتراف کرد. وی همچنین اعتراف کرده است که عکس سِلفی خود را با سربریدۀ مقتول به یک تبعۀ فرانسوی که در سوریه به سر می برد، ارسال کرده است.

یاسین صلحی که قصد منفجر کردن کارخانۀ مواد شیمیایی و گازهای صنعتی در محلی به نام«سنت کانتن فالاویه» در ایزر را داشت، در اعترافات اولیه خود فرد گیرندۀ این عکس را ساکن کانادا معرفی کرده بود.

به گفتۀ پلیس ضد تروریست فرانسه که تحقیقات در این زمینه را به عهده دارد، فرد گیرندۀ این عکس به نام سباستین یونس از سال گذشته در رقه به سر می برد و به گروه دولت اسلامی داعش پیوسته است.

روز جمعه، این فرد مهاجم پس از به قتل رساندن “اروه کورنارا“، کارفرمای خود، اتومبیلی را به قصد انفجار کارخانۀ گاز “ایرپروداکتس” در منطقۀ ایزر به کپسول های حاوی گاز یک انبار در این کارخانه کوبید.

این انفجار هیچ تلفات جانی به دنبال نداشته اما مقامات دولت فرانسه می گویند ماهیت اقدام این مهاجم ۳۵ ساله تروریستی است. وی همچنین پرچم هایی حاوی نوشته هایی به زبان عربی را در کنار سر بریدۀ مقتول به نرده های آهنی درب ورودی شرکت متعلق به کارفرمای خود نصب کرده است.

به گفتۀ منابع نزدیک به پلیس ضد تروریسم فرانسه، این مهاجم در بازجویی های اولیه علت قتل اروه کورنارا و همچنین اقدام برای انفجار این کارخانۀ گاز را مشکلات شخصی با همسر و کارفرمای خود عنوان کرده است.

یاسین صلحی روز یکشنبه، مسیر و نحوۀ عمل خود در روز حادثه را همراه با پلیس لیون بازسازی کرد. وی اعتراف کرده است بعد از ترک منزل خود در منطقۀ سنت پریست در نزدیکی این شهر، به شرکت حمل و نقل متعلق به اروه کورنارا رفته و بعد از به قتل رساندن وی در پارکینگ این شرکت و آویزان کردن سر بریدۀ مقتول به روی نرده های ورودی، همراه با اتومبیل حاوی مواد منفجره، خود را به کارخانۀ گاز و مواد شیمیایی ایرپروداکتس به قصد منفجر کردن این کارخانه رسانده است. پلیس همچنین به مدت دو ساعت منزل مسکونی عامل این حملۀ به گفتۀ مقامات فرانسه تروریستی، را در پی اسناد مرتبط با ارتباط احتمالی وی با گروه های تروریستی و ضبط گذرنامه یاسین صلحی جستجو کرده است.

همسر و خواهر عامل این قتل نیز که روز جمعه بازداشت شده بودند، روز یکشنبه آزاد شدند. یاسین صلحی نیز شامگاه یکشنبه به شعبۀ ضد تروریسم فرانسه در منطقۀ «لووالوآ- پره» در نزدیکی پاریس منتقل شده است.

پس از این حادثه، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه با اشاره به حادثۀ روز جمعه، از وجود «یک تهدید عمده تروریستی علیه فرانسه» نام برده و تاکید کرده است مبارزه با این تهدید زمان خواهد برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه؛ ارسال عکسِ سربریدهِ قربانی حمله به کارخانه مواد شیمیایی از طریق «واتس اپ»

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند

کلیسایی در لیونِ فرانسه که میزبان پناهجویان جوان است