چین و آمریکا در نشست سالانۀ مشترک به اختلافات خود پرداختند

چین و آمریکا در نشست سالانۀ مشترک به اختلافات خود پرداختند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات دو کشور چین و آمریکا روز گذشته در واشنگتن با یکدیگر دیدار کردند. در این دیدار که هفتمین دور از نشست سالانۀ “گفت و گوهای استراتژیک و اقتصادی”

آگهی

مقامات دو کشور چین و آمریکا روز گذشته در واشنگتن با یکدیگر دیدار کردند. در این دیدار که هفتمین دور از نشست سالانۀ “گفت و گوهای استراتژیک و اقتصادی” میان دو کشور است، مسائلی مانند تلاش پکن به گسترش نفوذ خود در دریای چین و همچنین حملات سایبری از سوی هکرهای چینی مورد بحث قرار گرفت.

موضوع گرمایش زمین و گازهای گلخانه ای نیز از دیگر مسائلی بود که در دیدار رهبران دو کشور مطرح شد.

جان کری، وزیر خارجۀ امریکا در کنفرانس خبری مشترک با معاون نخست وزیر چین گفت: «ما قویا باور داریم که ایالات متحدۀ آمریکا و چین باید برای توسعه و درک مشترک از رفتار دولت در فضای مجازی با یکدیگر همکاری کنند. خرسندم که اعلام کنم چین با همکاری مشترک برای تکمیل یک کد رفتاری و عملکرد مشخص در برابر فعالان سایبری موافقت کرده است.»

وانگ یانگ، معاون نخست وزیر چین نیز در این کنفرانس خبری، از آمریکا خواست به سیاست های این کشور احترام بگذارد. وی گفت: «چین بر مواضع اصلی خود در تایوان، تبت، دریای چین و همچنین امنیت سایبری تاکید می کند. ضمن آنکه این کشور از آمریکا می خواهد به منافع و مواضع چین احترام بگذارد و در مسائل حساس با توجه به اختلاف نظر میان دو کشور، محتاطانه رفتار کند.»

در هفتمین نشست سالانۀ گفت و گوهای استراتژیک میان دو کشور، جلسۀ مشترکی نیز با حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با هیات چینی به منظور بررسی پروتکل سفر زی جینگ پینگ، رئیس جمهوری چین به این کشور برگزار شد. رئیس جمهوری چین قرار است در ماه سپتامبر به آمریکا سفر کند.

در این نشست سه روزه همچنین، دو کشور بر کاهش گازهای گلخانه ای تاکید کرده و از اجرای طرح های مشترک برای حفظ اقیانونس ها و همچنین محدودیت ماهیگیری بی رویه خبر دادند.

موضوعات دیگری از جمله مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوۀ یک و همچنین کرۀ شمالی نیز از دیگر مسائلی بود که در این نشست مطرح شد.

هفتمین نشست سالانۀ گفت و گوهای استراتژیک و اقتصادی این دو قدرت بزرگ که روز سه شنبه در واشنگتن آغاز شده، روز پنجشنبه پایان خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اجبار مالک چینی به واگذاری تیک‌تاک را تصویب کرد