Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسراییل می گوید مانع نزدیک شدن ناوگان آزادی خواهد شد

اسراییل می گوید مانع نزدیک شدن ناوگان آزادی خواهد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیتۀ اداری پارلمان اسراییل موسوم به “کنست” در واکنش به مشارکت باصل قتاس، نمایندۀ عرب این پارلمان در “ناوگان آزادی” طرح لغو مصونیت سیاسی وی را تصویب

آگهی

کمیتۀ اداری پارلمان اسراییل موسوم به “کنست” در واکنش به مشارکت باصل قتاس، نمایندۀ عرب این پارلمان در “ناوگان آزادی” طرح لغو مصونیت سیاسی وی را تصویب کرد. این طرح با ۱۰ رای موافق و دو رای مخالف تصویب شده و برای اجرایی شدن باید در پارلمان اسراییل به رای گذاشته شود.

این نمایندۀ عرب پارلمان اسراییل می گوید:«دولت و پارلمان اسراییل قصد دارند توجه [افکار عمومی] از موضوع غزه را – که تمام مردم آن در رنج و عذاب هستند – به یک موضوع شخصی یعنی مشارکت یک نمایندۀ عرب اسراییل در فلوتیلا منحرف کنند. ما در پاسخ به آنها تنها به روی موضوع استعمار متمرکز می شویم.»

ارتش اسراییل نیز در واکنش به خبرعزیمت “فریدام فلوتیلا” یا ناوگان آزادی به سوی غزه، اعلام کرده است از نزدیک شدن این کشتی ها به آبهای غزه جلوگیری خواهد کرد. سازمان دهندگان این ناوگان با تاکید بر طلح طلبانه بودن هدف خود می گویند می برای عدم تکرار آنچه که بر روی کشتی مرمره در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، از تمام امکانات خود استفاده خواهند کرد.

در آن حادثه، ۹ نفر از سرنشینان کشتی مرمره که قصد شکستن محاصرۀ غزه را داشتند، در نتیجۀ حملۀ نیروهای اسراییلی و زد و خورد در عرشۀ این کشتی کشته شدند.

عیسی بوخانون، خبرنگار یورونیوز از محل تجمع این کشتی ها در بندری در یونان می گوید: «تمام سرنشینان کشتی های این ناوگان تاکید می کنند که برای یک سفر صلح طلبانه اموزش دیده اند و برای رسیدن به هدف خود، از هرگونه اقدامات تحریک آمیز در داخل این کشتی ها در صورت حملۀ نیروهای اسراییلی خودداری خواهند کرد.»

به گفتۀ سازمان دهندگان ناوگان آزادی که سومین طرح عزیمت فعالان صلح طلب به غزه در اعتراض به محاصرۀ این منطقه است، این کشتی ها که تعداد آنها به شش فروند رسیده است، تا پایان ماه ژوئن به آبهای غزه خواهند رسید. غزه از سال ۲۰۰۷ تاکنون در محاصرۀ اسراییل قرار دارد و انتقال مواد غذایی و دارویی به داخل خاک غزه با نظارت شدید نیروهای اسراییلی صورت می گیرد.

آنا ماریا، نمایندۀ اسپانیایی پارلمان اروپا، درور فیلر، آهنگسازی اسراییلی – سوئدی و کایسا اکیس اکمن، خبرنگار سوئدی از سرنشینان این ناوگان آزادی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ناوگان آزادی» به غزه می رود

تصاویری از آتش و ویرانی و مرگ در جبالیا؛ تاکنون «پانزده هزار کودک» در غزه کشته شده‌اند

تکمیل اسکله شناور غزه؛ ارتش آمریکا: کمک‌های بشردوستانه در راه است