درخشش مرسدس در مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ اتریش

درخشش مرسدس در مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ اتریش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته «سرعت» نگاهی داریم به جایزه بزرگ مسابقات فرمول یک در اتریش که مهم ترین رویداد این هفته در جهان اتومبیلرانی بود و در نهایت بار دیگر

آگهی

در برنامه این هفته «سرعت» نگاهی داریم به جایزه بزرگ مسابقات فرمول یک در اتریش که مهم ترین رویداد این هفته در جهان اتومبیلرانی بود و در نهایت بار دیگر با درخشش تیم مرسدس به پایان رسید. سپس از عملکرد ضعیت تیم پرافتخار مکلارن خواهیم گفت و سرآخر تاریخ مسابقات فرمول یک را با نگاهی گذرا به جایزه بزرگ سال ۱۹۸۷ در اتریش مرور خواهیم کرد.

درخشش مرسدس

نیکو رُزبرگ به بهترین نحو از عنوان قهرمانیش در اتریش دفاع کرد. راننده مرسدس از دور هفتم پیست از لویس همیلتون، هم تیمی اش که از خط نخست مسابقه را شروع کرده بود، پیش افتاد و موفق شد تا پایان مسابقه پیشتاز بماند و سومین عنوان قهرمانی فصل خود را در اتریش جشن بگیرد. همیلتون به جایگاه دوم قناعت کرد و صدرنشینی خود را در جدول کلی فصل حفظ کرد تا مرسدس بار دیگر ثابت کند که بی تردید بهترین تیم فصل است. مرحله بعدی مسابقات فرمول یک فصل، دو هفته دیگر در بریتانیا برگزار خواهد شد.

دوران طلایی مکلارن

مکلارن پرافتخارترین تیم در تاریخ مسابقات جایزه بزرگ اتریش است، با شش عنوان قهرمانی که البته آخرین بارِ آن در سال ۲۰۰۱ بوده است. این حقیقت تلخ از آن حکایت دارد که مکلارنِ این روزها با آن دوران طلایی فاصله بسیار دارد. آلونسو در آغاز مسابقه این هفته بد آورد و تصادف کرد و هم تیمی اش باتون نیز در دور دهم مجبور به کناره گیری شد، به این ترتیب راننده نامدار اسپانیایی اذعان کرد که باید این فصل را تمام شده تلقی کرد و به فصل آینده اندیشید. آلونسو که گرانقیمت ترین راننده مسابقات فرمول یک است، امسال یکی از بدترین عملکردهای فصل را داشته است. بهترین عملکرد باتون هم جایگاه هشتم در جایزه بزرگ موناکو بوده است. با این اوصاف، به نظر می رسد که مسئولان مکلارن باید هرچه سریعتر برای برون رفت از این دور باطل چاره اندیشی کنند. چاره ای که شایسته این تیم پرافتخار باشد.

فرمول یک در تاریخ

برخی از علاقمندان به فرمول یک می گویند در گذشته این مسابقات از هیجان بیشتری برخوردار بود چون اتفاقات غیرقابل پیش بینی بیشتری در جریان آنها رخ می داد. برای نمونه، می توان به جایزه بزرگ اتریش در سال ۱۹۸۷ میلادی اشاره کرد. این مسابقه تاریخی مملو بود از حادثه و تصادف؛ نخستین حادثه در مرحله آزمایشی رخ داد. راننده تیم مکلارن با سرعت ۲۲۵ کیلومتر در ساعت با یک گوزن سرگردان در وسط پیست تصادف کرد! گوزن بلافاصله جان باخت، اما راننده آسیب ندید و فردای آن روز، در مسابقه حاضر شد. مسابقه ای که دو بار به دلیل تصادف چند خودرو در لحظه آغاز متوقف شد و سرانجام با دو ساعت تاخیر از سر گرفته شد. البته رانندگانی که خودروهایشان معیوب شده بود، نتوانستند در مسابقه شرکت کنند. مسئولان تیم های حاضر کم عرض بودن نقطه آغاز مسابقه را خطرناک و دلیل اصلی تصادفهای مختلف دانسته و خواستار اعمال تغییراتی در این پیست شدند. در نهایت، این پیست به مدت ده سال تعطیل شد و سرانجام بطور کامل بازسازی و در سال ۱۹۹۷ میلادی بازگشایی شد.

مسابقات اتومبیلرانی استقامت

در پایان این برنامه توجه تان را جلب می کنم به تصاویر زیبا و دیدنی از مسابقات اتومبیلرانی استقامت که این هفته در فرانسه برگزار شد و با قهرمانی تیم نیسان به رهبری کاتسوماسا چی یو از ژاپن به پایان رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمول یک؛ همیلتون روند پیروز‌ی‌ در مسابقات فصل را از دومین گرند پری اتریش آغاز کرد

فرمول یک؛ همیلتون با فتح جایزه بزرگ بریتانیا رکوردی جدید برجای گذاشت

فرمول یک؛ گرند پری موناکو از نگاه قهرمان سابق جهان