Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر یونان: وام دهندگان از زبان تهدید و تنبیه بپرهیزند

نخست وزیر یونان: وام دهندگان از زبان تهدید و تنبیه بپرهیزند
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الکسیس تسیپراس، نخست وزیر دولت چپگرای یونان و رهبر حزب رادیکال سیریزا روز سه شنبه طی یک سخنرانی در پارلمان بر مواضع قبلی حزب و دولتش در ارتباط با

آگهی

الکسیس تسیپراس، نخست وزیر دولت چپگرای یونان و رهبر حزب رادیکال سیریزا روز سه شنبه طی یک سخنرانی در پارلمان بر مواضع قبلی حزب و دولتش در ارتباط با مذاکره با وام دهندگان بین المللی تاکید کرد و از آنان خواست تا از زبان تنبیه و تهدید بپرهیزند.

آقای تسیپراس گفت: «بر اروپاست تا در راستای نه تنها آینده یونان و بلکه مهمتر از آن آینده اروپا بطور جدی به بحث بنشیند. آیا آنها می خواهند یونان و مردم آن را تحقیر کنند و بسوی فقر سوق دهند یا با توافق بر زمینه ای همسو و موافقتی طلایی راه را بر تحکیم دموکراسی و همبستگی در اروپا هموار کنند؟»

وی افزود بر وام دهندگان است تا تصمیم بگیرند و انتخاب کنند که آیا می خواهند برای مشکل یونان راه حلی بیابند یا می خواهند به سیاست های ریاضتی ادامه دهند که تاکنون نتیجه ای نداشته است.

وی همچنین خطاب به وام دهندگان اروپایی گفت اروپا باید زبان تهدید و تنبیه را کنار بگذارد. ما از راه و سیاستی که برگزیده ایم عدول نمی کنیم زیرا این چیزی است که مردم یونان از ما می خواهند و وظیفه ای است که بر عهده ما گذاشته اند.

دولت آقای تسیپراس بخاطر مخالفت با سیاستهای ریاضتی و با حمایت یونانیانِ بستوه آمده از شرایط سخت اقتصادی به قدرت رسیده است و از همین رو دولت جوان این نخست وزیر جوان روزهای آسانی را از سر نمی گذراند.

دولت چپگرای وی از یک سو باید با رهبران اروپایی و وام دهندگان بین المللی به تفاهم برسد و از سوی دیگر باید هواداران یونانی خود و بلکه نمایندگان رادیکال حزب سیریزا را راضی کند.

استاماتیس یانیسیس، خبرنگار یورونیوز از آتن می گوید: «الکسیس تسیپراس با گذشت زمان هم از سوی وام دهندگان و هم از سوی هم حزبی های چپگرایش در پارلمان شدیداً تحت فشار است چرا که هر دولتی در آتن، برای توافق با شرکای اروپایی باید ابتدا موافقت پارلمان را داشته باشد.»

از سوی دیگر با نامعلوم بودن تبعات منفی خروج آتن از حوزه پولی یورو، منافع اتحادیه اروپا و وام دهندگان بین المللی ایجاب می کند تا یونان از این حوزه پولی و اتحادیه خارج نشود.

وام دهندگان خواهان اصلاحات اساسی در ساختار اقتصادی یونان، ادامه سیاست ریاضت اقتصادی و بازپرداخت بدهی ها هستند.

در مقابل، دولت آقای تسیپراس خواهان تعدیل شرایط سخت و تغییر در اصلاحات درخواستی وام دهندگان است و می گوید اصلاحات درخواستی آنان متناسب با واقعیت های جامعه یونان نیست و به همین دلیل عملی نمی باشد.

نخست وزیر یونان می گوید طرح کمیسیون اتحادیه اروپا برای حل بحران کشورش که وی آن را «پول در برابر اصلاحات اقتصادی» می نامد، غیرواقع بینانه و بیهوده است.

او ضمن اظهار امیدواری به برچیده شدن این رویکرد از وام دهندگان می خواهد تا با طرح جایگزین و اصلاحات پیشنهادی آتن که معتدلتر است موافقت کنند.

یونان بازپرداخت اولین قسط ۳۰۰ میلیون یورویی خود به صندوق بین المللی پول را به تعویق انداخته است و می گوید تمامی اقساط خود را بطور یکجا خواهد پرداخت.

عدم توافق با وام دهندگان بین المللی روند اعطای یک بسته کمک مالی دیگر به یونان و از این رو بازپرداخت قسط را تا به امروز مسدود و ناممکن کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند