ساکنان تکریت به این شهر بازمی گردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ساکنان تکریت به این شهر بازمی گردند

صدها نفر از شهروندان تکریت روز گذشته به خانه های خود در این شهر بازگشتند. این شهر به مدت چند ماه در اشغال گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بود و اوایل ماه آوریل در پی عملیات مشترک نیروهای نظامی عراقی و داوطلبان شیعه به نام «الحشد الشعبی» آزاد شد.

گفته می شود سپاه پاسداران ایران نیز در این عملیات حضور داشته و سردار قاسم سلیمانی، یکی از فرماندهان این عملیات بوده است.

بازپس گیری این شهر که مرکز استان صلاح الدین است، موقعیت داعش را در این استان ضعیف کرده است.

ریاد الجیبوری، فرماندار استان صلاح الدین می گوید: «کارکنان ادارات دولتی در تکریت تلاش مضاعفی می کنند تا خدمات اجتماعی اولیه نظیر آب سالم، بهداشت و برق تامین شود. شهرداری درصدد است امنیت شهر و امنیت خانواده هایی را که به این شهر برگشته اند، به بهترین نحوی تامین کند.»

بعد از موصل، تکریت بزرگترین شهر عراق است که در اشغال داعش بود. به گفتۀ مقامات دولت عراق، پاکسازی این شهر از مین های کارگذاشته شده توسط داعش، تاکنون دلیل تاخیر بازگشت ساکنان این شهر بوده است. در نخستین گروه، ۲۰۰ خانوار تکریتی به این شهر بازگشته اند.

همزمان، در رمادی نیز نبردها برای آزادسازی این شهر میان نیروهای دولتی عراق و داعش ادامه دارد. شبه نظامیان شیعۀ گروه الحشد الشعبی نیز در علمیات بازپس گیری رمادی در کنار نیروهای دولتی عراق با داعش می جنگند. عملیات آزادسازی رمادی با حمایت هوایی ائتلاف بین المللی بمباران مواضع داعش ادامه دارد و دولت عراق از پیشروی های چشمگیر نیروهای عراقی خبر می دهد.