Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درختان پارک ملی سُرخه حصار در خطر نابودی

درختان پارک ملی سُرخه حصار در خطر نابودی
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اعتراض مدافعان محیط زیست به فعالیت شهرداری تهران

شهرداری تهران به مدیریت محمدباقر قالیباف، فرمانده اسبق نیروی هوایی سپاه پاسداران قصد دارد تا بخشی از پارک ملی و محافظت شده سُرخه حصار تهران را به بزرگراه تبدیل کند و این امر با واکنش ۱۵ سازمان غیردولتی و مدافع محیط زیست رو به رو شده است.

نهادهای غیردولتی معترض به ساخت بزرگراه شهید شوشتری در بخشی از پارک ملی سرخه حصار تهران، با انتشار بیانیه ای خواستار توقف این طرح شده اند. در این بیانیه که از پارک سرخه حصار با عنوان «قدیمی‌ترین منطقه‌ حفاظت‌شده‌ جهان» یاد شده، آمده است: «ما به نمایندگی جامعه‌ محیط‌ زیستی کشور و به‌ ویژه مردمان ابرشهر تهران که سال‌هاست با هوای آلوده زندگی می‌کنند و تاکنون کوچکترین اقدامی را از سوی شهرداری برای تغییر این وضع شاهد نبوده‌اند، خواهان توقف ساخت این بزرگراه در مسیر فعلی و استفاده از گزینه‌های جایگزین در بیرون از پارک ملی و منطقه‌ حفاظت‌شده هستیم.»

همچنین در این بیانیه اعتراضی یادآوری شده است که: «بنا بر ماده‌ ۸ آیین‌نامه‌ اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط‌ زیست، قطع درختان و بوته‌کنی و تجاوز به محدوده و تخریب محیط‌ زیست و به‌طور کلی هر عملی که موجب از میان رفتن رُستنی‌ها و دگرگونی اکوسیستم باشد، در پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی ممنوع است.»

پارک ملی سرخه حصار با بیش از ۹ هزار هکتار مساحت در شرق تهران واقع است. سرخه حصار در دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار به قُرق دربار درآمد و پس از انقلاب تحت مدیریت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفت.

در رابطه با وضعیت امروز این پارک ملی حسن قدیانی، خبرنگار حوزه محیط زیست به یورونیوز می گوید: «حدود ۲ ماه پیش مشاهده کردم که برخلاف اظهار نظر شهرداری، در این منطقه کار عملیاتی صورت می گیرد و دیوارهایی آهنی به دور محوطه ای در این پارک کشیده اند. پس از دو سه هفته از سوی برخی از مردم محلی و مدافعان محیط زیست به این اقدام شهرداری اعتراض شد. معترضان وارد این محوطه محصور یا همان کارگاه شده و صورت جلسه ای هم تهیه کردند. پس از ورود، مسئولان کارگاه درها را بستند و تهدید به بازداشت کردند.»

آقای قدیانی در ادامه می افزاید: «برخی از فعالان محیط زیست در شورای شهر می گویند جلساتی با حضور مسئولان شهرداری این منطقه در پارک سرخه حصار برگزار شده و فعالیت ساخت و ساز متوقف شده است. همچنین در این جلسات عنوان شده که به دلیل اینکه طی سال ها بسیاری از کارهای ساخت و ساز پیش رفته، امکان توقف کامل طرح وجود ندارد. از سویی پیشنهاد شده که در مسیر دیگری جاده سازی صورت گیرد تا به این پارک آسیبی نرسد. با این حال کارفرما گفته است که ما درخت ها را جا به جا خواهیم کرد. »

وی با تاکید بر اینکه برخلاف ادعای مطرح شده، ساخت و ساز در سرخه حصار ادامه دارد خاطرنشان می کند که پیشنهاد جا به جایی درخت ها راهکار مناسبی نیست. آقای قدیانی توضیح می دهد: «جا به جایی درخت، مساله ای بسیار فنی و تخصصی است و با توجه به امکاناتی که شهرداری در اختیار دارد جا به جایی موفق درخت هایی که سن بالایی دارند از شانس کمی برخوردار است. درخت های سوزنی هم در صورت جا به جایی به ندرت می توانند به رشد ادامه دهند. پس با اطمینان بالا می توان گفت که جا به جایی درخت های سوزنی پارک سرخ حصار تنها برای سرپوش گذاشتن به اقدامی است که دارد صورت می گیرد. سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون اجازه این کار را نداده ولی طبق مشاهدات ما، کارفرما به صورتی آرام و خزنده طرح را به پیش می برد.»

زیست بوم ایران به فاجعه نزدیک می شود

در این میان، سازمان حفاظت محیط زیست و شورای شهر تهران به عنوان دو نهاد مسئول، کجای رویارویی با شهرداری پایتخت قرار دارند؟ آیا این دو نهاد همراه با مدافعان محیط زیست گام بر می دارند یا از آنان عقب مانده اند؟. این پرسشی است که آقای قدیانی به عنوان خبرنگاری که از نزدیک مسائل محیط زیست ایران به ویژه شهر تهران را زیر نظر دارد، به آن پاسخ می دهد.

وی به یورونیوز می گوید: «سازمان حفاظت محیط زیست طی دو سال گذشته فعالیت هایش بیشتر متمرکز شده و کارهای خوبی انجام داده ولی با توجه به آسیب هایی که طی این سال ها پدید آمده، بر هر نقطه ای که دست بگذارید یک دمل چرکین بیرون می زند. از چاه هایی که حفر کردند و سبب خشکی دریاچه ارومیه شد تا سدسازی ها، خشک کردن تالاب ها و هورها، آتش سوزی جنگل ها و اینکه حتی یک هلیکوپتر برای اطفای حریق جنگل ها تهیه نشده، می توان یاد کرد. همه این ها را که کنار هم بگذاریم می بینیم که وضعیت زیست بوم ایران به فاجعه نزدیک می شود و علایم آن در آینده بیشتر نمایان می شود و این مردم هستند که باید هزینه اش را بدهند.»

آقای قدیانی می افزاید: «فعالیت شورای شهر خوب است اما کافی نیست. شورای شهر می گوید باید با شهرداری لابی کند. برای تنفس کردن، آب آشامیدنی و هوای سالم که نباید لابی کرد. این ها حقوق هر شهروند است. حتی حیوانات هم وقتی محیط زیستشان مورد تعرض قرار می گیرد واکنش نشان می دهند.»

وی در ادامه یادآور می شود: «فاضلاب های بیمارستانی دارد وارد آب های زیرزمینی می شود. در شهرری و ورامین با همین فاضلاب ها سبزی کاری ها آبیاری می شود. این سبزی ها وارد سفره مسئولان هم می شود. اگر به فکر نباشند باید در انتظار سرایت بیماری به خانواده خود و مردم باشند. اعلام شده که پساب های فاضلاب انسانی که باید وارد تصفیه خانه شود در بین راه دزدیده می شود. چراکه زمین های کشاورزی موجود در این مسیر با همین فاضلاب آبیاری می شود. این فاجعه ای است که در آینده خود را نشان می دهد.»

فراموشی حجم سبز در تهران

«شهرداری باغ دامپزشکی را با وسعت ۱۰ هزار متر مربع به مسکونی تغییر کاربری داد و اعلام کرد که می خواهد برای کارمندان خود مجتمع مسکونی بسازد. اکنون این منطقه به کارگاه مترو تبدیل شده و درختان نیز از بین برده شدند. محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از محمد باقر قالیباف، شهردار تهران قول گرفت که این منطقه را دوباره به بوستان تغییر کاربری دهد. آقای حقانی از کسی قول گرفته است که چهار سال پیش به رهبر قول داد که سوم خرداد، بوستان ولایت را به عنوان فضای سبز تحویل دهد. چهار سال گذشته و شُش تنفسی تهران با حدود ۳۰۰ هکتار زمین از برهوت قم هم بدتر است. »

این مدافع محیط زیست با بیان این تجربه از عملکرد مدیریت شهرداری تهران انتقاد کرده و می گوید: «فعالیت هایی که دیده می شود بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، زیرا می بینیم که حجم سبز در پایتخت رو به نابودی است. به جای آن، سطح سبز ایجاد می شود. طبق اعلام رسمی شورای شهر مناطق وسیعی در تهران چمن کاری شده و ساعت ۲ بعداز ظهر با آب شرب آبیاری می شود. در حالی که با کمبود آب رو به رو هستیم و سطح سبز مورد نیاز مردم نیست بلکه ما به حجم سبز نیاز داریم. سطح سبز می تواند تنها به زیبا سازی کمک کند.»

آگهی

عکس ها از حسن قدیانی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

چرا رسانه‌های ایران از ابتدای سانحه برای بالگرد حامل رئیسی این‌ قدر اخبار ضدونقیض منتشر کردند؟