عمرالبشیر در آفریقای جنوبی ممنوع الخروج شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عمرالبشیر در آفریقای جنوبی ممنوع الخروج شده است

دادگاهی در آفریقای جنوبی با صدور حکمی، مانع بازگشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان به کشور شد. حکم دادگاه پروتوریا تا روز دوشنبه اعتبار دارد و در پی درخواست دیوان بین المللی کیفری برای بازداشت وی به اتهام نسل کشی صادر شده است. این دادگاه اعلام کرده است روز دوشنبه در مورد ادامۀ ممنوعیت خروج وی از آفریقای جنوبی تصمیم خواهد گرفت.

ابراهیم القندور، وزیر خارجۀ سودان در این باره گفت: «ما به عنوان میهمان دولت آفریقای جنوبی در اینجا هستیم. مطمئن هستم که دولت آفریقای جنوبی می تواند با دادگاه یا هر کس دیگری که تلاش می کنند مانع خروج رئیس جمهوری از این کشور شوند، به توافق خواهد رسید. به شما می گویم که رئیس جمهور بشیر طبق برنامه ریزی قبلی این کشور را ترک خواهد کرد.»

بنا به اعلام قاضی دادگاه پروتوریا، رئیس جمهوری سودان تا زمان رسیدگی به حکم بازداشت صادر شده از دیوان بین المللی کیفری حق بازگشت به کشورش را ندارد.

عمرالبشیر برای شرکت در اجلاس سران کشورهای آفریقا در ژوهانسبورگ به سر می برد. وی که از ۲۱ سال پیش رئیس جمهوری سودان است، از سوی دیوان بین المللی کیفری و به موجب شکایت یک نهاد غیردولتی مدافع حقوق بشر به دست داشتن در کشتارهای دارفور، به جنایت علیه بشریت و نسل کشی متهم است.

این حکم محدودیت های زیادی را برای سفرهای برون مرزی رئیس جمهوری سودان ایجاد کرده است. حکم دیوان بین المللی کیفری برای تمامی کشورهای عضو این مرجع قضایی لازم الاجراست و از آنجاییکه آفریقای جنوبی نیز به عضویت این دیوان درآمده، موظف است این حکم را به اجرا بگذارد.

طی شش سال جنگ در منطقۀ عمدتا مسیحی نشین دارفور، دست کم ۳۰۰ هزار نفر کشته و میلیون ها نفر نیز مجبور به ترک این منطقه شده اند.