عمرالبشیر در آفریقای جنوبی ممنوع الخروج شده است

عمرالبشیر در آفریقای جنوبی ممنوع الخروج شده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاهی در آفریقای جنوبی با صدور حکمی، مانع بازگشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان به کشور شد. حکم دادگاه پروتوریا تا روز دوشنبه اعتبار دارد و در پی

دادگاهی در آفریقای جنوبی با صدور حکمی، مانع بازگشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان به کشور شد. حکم دادگاه پروتوریا تا روز دوشنبه اعتبار دارد و در پی درخواست دیوان بین المللی کیفری برای بازداشت وی به اتهام نسل کشی صادر شده است. این دادگاه اعلام کرده است روز دوشنبه در مورد ادامۀ ممنوعیت خروج وی از آفریقای جنوبی تصمیم خواهد گرفت.

آگهی

ابراهیم القندور، وزیر خارجۀ سودان در این باره گفت: «ما به عنوان میهمان دولت آفریقای جنوبی در اینجا هستیم. مطمئن هستم که دولت آفریقای جنوبی می تواند با دادگاه یا هر کس دیگری که تلاش می کنند مانع خروج رئیس جمهوری از این کشور شوند، به توافق خواهد رسید. به شما می گویم که رئیس جمهور بشیر طبق برنامه ریزی قبلی این کشور را ترک خواهد کرد.»

بنا به اعلام قاضی دادگاه پروتوریا، رئیس جمهوری سودان تا زمان رسیدگی به حکم بازداشت صادر شده از دیوان بین المللی کیفری حق بازگشت به کشورش را ندارد.

عمرالبشیر برای شرکت در اجلاس سران کشورهای آفریقا در ژوهانسبورگ به سر می برد. وی که از ۲۱ سال پیش رئیس جمهوری سودان است، از سوی دیوان بین المللی کیفری و به موجب شکایت یک نهاد غیردولتی مدافع حقوق بشر به دست داشتن در کشتارهای دارفور، به جنایت علیه بشریت و نسل کشی متهم است.

این حکم محدودیت های زیادی را برای سفرهای برون مرزی رئیس جمهوری سودان ایجاد کرده است. حکم دیوان بین المللی کیفری برای تمامی کشورهای عضو این مرجع قضایی لازم الاجراست و از آنجاییکه آفریقای جنوبی نیز به عضویت این دیوان درآمده، موظف است این حکم را به اجرا بگذارد.

طی شش سال جنگ در منطقۀ عمدتا مسیحی نشین دارفور، دست کم ۳۰۰ هزار نفر کشته و میلیون ها نفر نیز مجبور به ترک این منطقه شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عمرالبشیر: سیاستهای آمریکا عامل تنشهای بین المللی است

دادگاه دو سوئدی مالک یک شرکت نفتی به اتهام همکاری با عمرالبشیر و شبه‌نظامیان سودان آغاز شد

افزایش شایعات همزمان با غیبت ناگهانی رئیس جمهوری چین در زمان سخنرانی در نشست بریکس