از ممنوع التصویر شدن محمد خاتمی چه کسانی سود می‌برند؟

از ممنوع التصویر شدن محمد خاتمی چه کسانی سود می‌برند؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همراه با یورونیوز؛

از ممنوع التصویر شدن «محمد خاتمی» چه کسانی سود می‌برند؟ نظر شما چیست؟

حسن روحانی، رئیس جمهور می‌گوید: «شورای امنیت ملی محمد خاتمی را ممنوع التصویر نکرده است.»
اما غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید: «دادستانی، خاتمی را ممنوع التصویر کرده و هرکس مخالفت کند با او برخورد می‌شود.»

برنامه «همراه با یورونیوز»، درباره ممنوع التصویر و ممنوع البیان شدن آقای خاتمی توسط دادستانی با دو فعال و تحلیلگر سیاسی آقایان رضا علیجانی و رجبعلی مزروعی گفت و گو کرده است و سوالات و نظرات مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی در این موضوع را با آنها درمیان گذاشته است.

علی مزروعی، فعال سیاسی ساکن بلژیک در گفت و گو با یورونیوز درباره ممنوع التصویر شدن آقای خاتمی و ارتباط آن با دو انتخابات پیش رو در اسفند ماه، گفت: «قطعا اتفاق هایی که در ایران می افتد به مسائلی که جریان دارد ارتباط پیدا می کند.»

وی با اشاره به جریان های بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ و به حصر کشیدن رهبران جنبش سبز و فضای جامعه در آن زمان که به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ رسید، تصریح کرد: «با توجه به مجموعه شرایطی که ایجاد شد، آقای خاتمی توانست نقش بسیار موثری را در این انتخابات بازی کند. نتیجه این انتخابات از دست رفتن قویه مجریه برای اقتدارگرایان بود. بعد این اتفاق حاکمیت متوجه شد که حضور و نفوذ آقای خاتمی می تواند، حالت جنبشی جامعه را حفظ کند. بنابراین تصمیم گرفتند تا ارتباط آقای خاتمی با مخاطبان و مردم قطع کنند. »

این تحلیلگر سیاسی به این تصمیم از نظر حقوقی ایراد وارد دانست و گفت: طبق اصول قانون اساسی هیچ کسی را نمی توان از حقوق اساسی او مانند حق بیان محروم کرد.»

آقای مزروعی اضافه کرد: «این تصمیم غیرقانونی است چراکه در هیچ دادگاهی حکمی در این زمینه صادر نشده است. بنابراین بیشتر یک تصمیم سیاسی است و می تواند این موضوع معطوف به انتخاباتی باشد که امسال در انتهای سال در ایران برگزار می شود.»

از نظر این تحلیلگر: «به رغم اینکه حاکمیت فکر می کند با ممنوعیت انتشار تصویر و سخنان آقای خاتمی از رسانه های رسمی، ارتباط او قطع می شود، این دیدگاه درست نیست. در دنیای امروز، آنقدر رسانه ها فراگیر شده اند که هم از طریق فضای مجازی و هم رسانه های فارسی زبان خارج از ایران این ارتباط برقرار خواهد ماند.»

از سوی دیگر رضا علیجانی فعال سیاسی ساکن فرانسه در این گفت و گو درباره ممنوع التصویری آقای خاتمی گفت: «اصل تصمیم نشان دهنده نوعی آشفته بازار سیاست و تصمیم گیری در جناح اقتدارگرا در ایران است.»

او تصریح کرد: «آقای اژه ای که در واقع می توان گفت که رئیس واقعی قوه قضائیه است و به نوعی به طور موازی وزیر اطلاعات ایران است به صحنه می آید.خط و نشان می کشد و در مقابل حرف آقای روحانی می ایستد و مطبوعات را تهدید می کند.»

آقای علیجانی این سوال را مطرح کرد که حال که مشخص شده این تصمیم دادستانی بوده باید پرسید که این تصمیم از چه زمانی گرفته شده است؟

این تحلیلگر سیاسی خود به این پرسش چنین پاسخ داد:« این تصمیم بعد از اتفاق های سال ۱۳۸۸ به مطبوعات ابلاغ نشده بود اما دقیقا بعد از انتخابات سال ۱۳۹۲ که آقای خاتمی به همراه آقای هاشمی در هدایت انتخابات نقش داشتند، اتفاق افتاد.»

این فعال ملی- مذهبی افزود: « درباره رسانه های جمعی در ایران به مانند صدا و سیما که اصلا آقای خاتمی را نشان نمی داد و نیاز به چنین ابلاغیه ای نبود. آنچیزی که از آقای خاتمی گرفته شده است، مطبوعات و حضور مستقیم و چهره به چهره است و قسمت دیگر پوسترهای انتخاباتی است.»

او بر این نظر است که گرچه این موارد از آقای خاتمی گرفته شده، اما وقتی فضای ایران انتخاباتی شود حتی به قول معروف امام غایب یا رهبر پنهان کلمات قصارش تعیین کننده تر خواهد شد.

آقای علیجانی با اشاره به اینکه حتی در شهرستان و روستاها شبکه های اجتماعی و موبایلی در دسترس است، افزود: «این اقدام باعث می شود تا یک چهره مظلوم به آقای خاتمی داده شود و کارکرد او به عنوان یک رهبر پنهان که کلمات و جملات قصار او به گوش جامعه می رسد، دو چندان شود.»

برای دسترسی به محتوای کامل این برنامه، ویدیوی آنرا مشاهده کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفتر محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران تخلیه شد

راه‌اندازی وبسایت فارسی زبان در روزنامه اینترنتی ایندیپندنت

حبس چندین ساعته خبرنگاران «فردای اقتصاد» و واکنش قوه قضائیه؛ فرضیه‌های مطرح چیست؟