تصاویر یورونیوز از سفر «کاروان آزادی غزه ۳»

تصاویر یورونیوز از سفر «کاروان آزادی غزه ۳»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی پنج سال پس از ماجرای جنجالی «کاروان آزادی غزه»، فعالان و مدافعان حقوق بشر با سه کشتی دیگر در راه غزه هستند به امید اینکه این بار آن

آگهی

گزارش تفصیلی

پنج سال پس از ماجرای جنجالی «کاروان آزادی غزه»، فعالان و مدافعان حقوق بشر با سه کشتی دیگر در راه غزه هستند به امید اینکه این بار آن فاجعه مرگبار تکرار نشود و مقامات اسرائیلی اجازه دهند کشتی های حامل کمکهای بشردوستانه در غزه پهلو بگیرد.

سی و یکم ماه مه سال ۲۰۱۰، نیروهای نظامی اسرائیلی به کشتی های کاروان آزادی در آبهای بین المللی دریای مدیترانه حمله کردند. زمانی که نیروهای ویژه اسرائیلی آن شش کشتی را محاصره کردند، بار کشتی ها علاوه بر کمک های بشردوستانه و مواد غذایی و ساختمانی، دهها فعال حقوق بشری از جمله اعضای یک انجمن غیردولتی از ترکیه و تعدادی خبرنگار بود.

مقاومت سرنشنیان و در پی آن درگیری با نیروهای نظامی اسرائیل منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی و مجروح شدن حدود ۶۰ تن دیگر شد. ۱۰ سرباز اسرائیلی نیز در این درگیری زخمی شدند.

جنجال دیپلماتیک و تیرگی روابط

پیامد آن رخداد مرگبار تیرگی روابط ترکیه و اسرائیل و انتقاد شدید جامعه جهانی از رفتار نیروهای اسرائیلی بود که عملا تا حدودی بر تعداد حامیان و مدافعان مردم فلسطینی افزود.

کشتی های دومین کاروان آزادی در ژوئن سال ۲۰۱۱ نیز نتوانستند بنادر ترکیه و یونان را به مقصد غزه ترک کنند. از آن زمان تاکنون، نیروهای اسرائیلی همچنان کنترل مرزهای زمینی و آبی غزه را در اختیار دارند و جنگ غزه در تابستان ۲۰۱۴ نیز مزید بر علت شد و راه را بر هرگونه کمک به ساکنان غزه که تحت نظر و کنترل اسرائیل نباشد، بست.

سومین کاروان آزادی غزه

سومین «کاروان آزادی غزه» به یاری چند سازمان غیردولتی سوئدی و نروژی آماده و کامل شده اکنون در راه غزه است. فعالان مدنی حاضر در این عملیات گفته اند که ترجیح می دهند مسیر سفر طولانی خود را مخفی نگهدارند به این منظور که تا آنجایی که ممکن است از گزند حملات اسرائیلی در امان باشند.

منصف المرزوقی، رئیس جمهوری سابق تونس، ترسا فورکاد و رابرت لاولانس، هر دو از فعالان شناخته شده حقوق بشری، از جمله چهره های مطرح حاضر در این کشتی ها هستند.

تصاویر یورونیوز از سفر کاروان آزادی

عیسی بوقانون، خبرنگار بخش عربی یورونیوز موفق شد برای مدتی همراه و همسفر یکی از کشتی های کاروان آزادی غزه شود. او سه روز را در کشتی سوئدی «ماریان» گذراند و تصاویری از زندگی روزانه خدمه و سرنشیان آن و مسایل و دل نگرانی های آنها در این سفر طولانی ضبط کرد که می توانید در لینک های زیر مشاهده کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟

پای آلمان هم بر سر «نسل‌کشی» در نوار غزه به دیوان بین‌المللی دادگستری کشیده شد

در آستانه مذاکرات قاهره: بایدن از مصر و قطر خواست تا حماس را برای توافق تحت فشار بگذارند