آگهی

کودکان قربانی فقر و محرومیت درمجارستان

کودکان قربانی فقر و محرومیت درمجارستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از بیست و چهار درصد از کودکان زیر هفت سال در مجارستان در محرومیت و فقر به سر می برند. مجارستان از این نظر در میان اعضای گروه ویزگراد (چهار کشور

بیش از بیست و چهار درصد از کودکان زیر هفت سال در مجارستان در محرومیت و فقر به سر می برند. مجارستان از این نظر در میان اعضای گروه ویزگراد (چهار کشور اروپای مرکزی یعنی مجارستان، لهستان، جمهوری چک و اسلواکی) بدترین جایگاه را به خود اختصاص داده است. دولت مجارستان از سال 2008 میزان کمک به کودکان را مورد بازنگری قرار نداده و طی سالها فقر در میان کودکان تشدید شده است.

آگهی

ماریا هرتسوگ رئیس موسسه غیر دولتی کودکان اروپا موسوم به «یوروچایلد» می گوید: «افراد کمتر از پیش کمک دریافت می کنند و در عین حال حساسیت ها بر ضد فقرا بیشتر شده است. این مسئله بر برخی تصمیم گیریهای سیاسی که قبل از هر چیز به ضرر افراد محروم است تاثیر گذاشته و شرایط زندگی آنها را وخیم تر کرده است.»

گزارشگر یورونیوز با تنی چند از این خانواده ها که زیر خط فقر به سر می برند، ملاقات کرده است. آنها عمدتا در مناطق روستایی زندگی می کنند. جایی که فرصت های شغلی بسیار ناچیز است. این افراد تنها معادل پنجاه یورو درآمد ماهانه از فروش محصولات کشاورزی و دامداری دارند و با این درآمد برای تامین غذای همه اعضای خانواده با مشکل مواجهند.

ماریا مادر دو دختر بچه که از همسرش طلاق گرفته می گوید: «وقتی دختران من به مهد کودک رفتند مدام مریض می شدند و مجبور بودند اکثر اوقات را در خانه باشند. آنها دو یا سه روز به مهد رفتند شاید هم یک هفته. باقی اوقات به دلیل بیماری در خانه ماندند. طولانی ترین دوره بیماری آنها در بهار بود که نه هفته نتوانستند از منزل خارج شوند. بیبورکا یکی از دخترانم به لاکتوز حساسیت دارد و باید از ترکیب خاصی استفاده کند. مهم این است که برای تامین یک وعده پنج روزه غذای او باید معادل دوازده یورو بپردازم در حالی که با کمک صندوق غذای کودکان این مبلغ به کمتر از دو یورو کاهش می یابد و حتی برایم رایگان تمام می شود.»

سازمان غیر دولتی «صندوق غذای کودکان» در اکتبر گذشته یک برنامه دارویی را برای دسترسی افراد محروم به دارو در باتمونوشتور روستای کوچکی واقع در نزدیکی مرزهای جنوبی مجارستان به اجرا گذاشت. این برنامه نتایج ملموسی به همراه داشت. از ماه ژوئیه کلیه روستاهای دارای 1500 تا 3000 سکنه می توانند بر اساس این برنامه که توسط افراد خیر و سازمان های مختلف حمایت می شود، کمک های دارویی دریافت کنند.

رئیس «صندوق غذای کودکان» می گوید: «این برنامه بسیار ساده است. ما کمک هایی مالی در اختیار پزشکان و داروسازان قرار می دهیم تا آنها بتوانند داروهای لازم را برای آندسته از کودکان و زنان باردار که در محرومیت قرار دارند، تهیه کنند. بدین ترتیب داروخانه ها میتوانند داروهای تجویز شده را در میان آنها توزیع و به بهبودی آنها کمک کنند.»

به گفته یکی از پزشکانی که مسئولیت هماهنگی این برنامه دارویی را در باتمونوشتور بر عهده دارد، افراد نیازمند تمایل ندارند خواسته ها و مشکلاتشان را مطرح کنند و بسیار مشکل می توان آنها را به دریافت کمک متقاعد کرد: «اغلب این افراد شرم دارند. آنها سعی میکنند ناتوان بودن خود را از خرید دارو برای کودکانشان پنهان کنند. کودکانی که برایشان از اهمیت زیادی برخودارند. اینکه نتوانند آنها را معالجه کنند به معنی این است که والدین خوبی برای آنها نبوده اند. کودکانی که از گرسنگی می میرند. برخی هم که زنده می مانند در شرایط بد رشد می کنند. آنها قادر به تمرکز و یادگیری نیستند، تمرین های ریاضی را به کندی انجام می دهند و به سختی خواندن را فرا می گیرند. اغلب اوقات فقر ظرفیت و توانایی ها را کاهش می دهد. صحبت با والدین خیلی از حقایق را روشن می کند. وقتی یک مادر می گوید: «من وقت نداشتم به کودکم صبحانه بدهم این واقعیت امر نیست. او در واقع چیزی نداشته است که به او بدهد.»

دولت مجارستان وعده داده تابستان امسال نه و نیم میلیون یورو برای تامین غذای افراد بسیار نیازمند اختصاص دهد. اما ریشه های این معضل چگونه خشکانده خواهد شد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنها عضو اتحادیه اروپا که هیچ وزیر زنی ندارد

نخست وزیر مجارستان: حاکمیت اوکراین پایان یافته است

ویکتور اوربان: امیدی به پیروزی «اوکراینی‌های بی‌نوا» نیست، باید مسکو و واشنگتن به توافق برسند