سفر پوتین به ایتالیا و درگیریهای شرق اوکراین از نگاه تلویزیونهای اروپایی

سفر پوتین به ایتالیا و درگیریهای شرق اوکراین از نگاه تلویزیونهای اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طی هفته گذشته، بحران اوکراین و از سر گیری تنش ها در مناطق شرقی این کشور از عمده موضوعات مطرح در تلویزیونهای اروپایی بود. در برنامه چشم انداز چکیده ای

آگهی

طی هفته گذشته، بحران اوکراین و از سر گیری تنش ها در مناطق شرقی این کشور از عمده موضوعات مطرح در تلویزیونهای اروپایی بود. در برنامه چشم انداز چکیده ای از گزارشهای پخش شده در چند شبکه اروپایی ارایه می شود.

آر اس ای، تلویزیون ایتالیایی زبان سوئیس

درحالیکه درگیریها در مناطق شرقی اوکراین از سر گرفته شده، به نظر می رسد در اسلوویانسک آرامش نسبی حاکم است. برای یک سال، بازی در پارک و قدم زدن در سطح شهر برای ۱۲۰هزار ساکن شهر اسلوویانسک ممکن نبود. اما اکنون آنها می توانند از این لذتهای کوچک بهره ببرند، هرچند همچنان نگران آینده هستند.

یکی از شهروندان می گوید: «فکر می کنم که همه در اینجا همچنان ترس از آغاز دوباره جنگ دارند. من نمی دانم چه چیزی در انتظارم است و باید به چه کسی اعتماد کنم.»

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴میلادی، درگیری ها در اسلوویانسک شروع شد. این شهر اولین شهر اوکراین بود که به دست جدایی طلبان طرفدار روسیه افتاد اما چندماه بعد، در ژوئیه سنگرها و استحکامات آنها فرو ریخت و پرچم اوکراین دوباره بر فراز شهرداری برافراشته شد. با این وجود روی زمین هزاران قربانی و روی دیوارها نشانه هایی از جنگ باقی ماند.

درگیریها باعث شده به آنهایی که ارتباط تجاری با روسیه داشتند صدمات جدی وارد شود. خیلی ها مسئولیت این اتفاقات را متوجه دولت اوکراین می دانند نه روسیه، اما این را بوضوح بیان نمی کنند.

یکی از ساکنان می گوید: «هیچکس درباره آنچه واقعا فکر می کند حرفی نمی زند زیرا دستگیر می شود. من شخصا می خواهم که منطقه مان ضمیمه روسیه شود زیرا زمانیکه متحد آنها بودیم بهتر زندگی می کردیم.»

پلیس اوکراین تاکید می کند که در اینجا بیان عقیده جرم محسوب نمی شود اما نگران بازگشت جدایی طلبان است. اطراف این شهر را ایستهای بازرسی احاطه کرده است.

گرچه هنوز در این شهر آتش بس در حال اجراست اما جدایی طلبان خیلی از این شهر دور نیستند و نیروهای اوکراین برای حفاظت از اسلوویانسک همچنان در وضعیت آماده باشند.

شبکه «آر تی آر» روسیه

بر خلاف اسلوویانسک، در دونتسک درگیری ها در این هفته دوباره شدت یافته است. شبکه «آر تی آر» روسیه گزارشی از این شهر تهیه کرده، گزارشی که ضد دولت اوکراین است و منظور از نظامیان در این گزارش نیز شبه نظامیان طرفدار روسیه است.

به گفته گزارشگر از چند ساعت پیش، نیروهای اوکراینی بمباران شدید حومه پایتخت جمهوری خلق دونتسک را از سر گرفته اند. هنوز هم صدای انفجارها و شلیک گلوله شنیده می شود. شبه نظامیان طرفدار روسیه می گویند اوکراین در حال تدارک یک حمله بزرگ است.

طی ۲۴ساعت اخیر، نیروهای اوکراینی چهل بار به خاک جمهوری خلق دونتسک حمله کردند. به نظر می رسد بیشترین حملات خمپاره ای در مناطق نزدیک به فرودگاه دونتسک بوده است.

یکی از نظامیان می گوید: «حملات نیروهای اوکراینی طی ۲۴ساعت اخیر تشدید شده و باعث تلفات زیادی در میان نیروهای دونتسک شده است. دو مجروح در میان نظامیان دونتسک، و در میان غیرنظامیان یک کشته و پنج زخمی دیده می شود.»

گزارشگر تلویزیون روسیه در ادامه می افزاید که برخلاف توافقنامه مینسک، نیروهای دولت مرکزی اوکراین همچنان به پیشروی خود به سمت خط مقدم آن هم با سلاحهای سنگین ادامه می دهند.

شبکه «رای ۳» ایتالیا

در همین زمان، ولادیمیر پوتین در ایتالیا و بطور مشخص برای ملاقات با پاپ فرانچسکو در واتیکان بود زیرا پاپ در تلاش برای برقراری صلح در اوکراین است. یک نشست پرتنش، چرا که ولادیمیر پویتن از تحریمها علیه کشورش عصبانی بود.

در گفتگوهای ولادیمیر پوتین و پاپ، بحران همچنان یک کلمه کلیدی است. پیش از این در گفتگوهای میان آنها در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی از بحران سوریه صحبت می شد و اکنون صحبت از بحران اوکراین است.

آگهی

در بحران قبلی، بمباران متحدان در آخرین لحظه در پی دخالت پاپ متوقف شد و این بار، موضوع انزوای بین المللی که بویژه در نشست «گروه ۷» کاملا به چشم دیده شد و موضوعاتی همچون کاهش ارزش روبل روسیه و تولید ناخالص داخلی این کشور باعث شده مسکو در موقعیت سختی قرار بگیرد.

حضور ولادیمیر پوتین در واتیکان با یک هدف روشن انجام می شود، اینکه آقای پوتین دوباره به صحنه بین المللی بازگردد آن هم در شرایطی که اخیرا در نشست آلمان دعوت نشده بود.

بنا بر اعلام سخنگوی ولادیمیر پوتین، آقای پوتین قصد دارد جزئیات بحران اوکراین را بازگو کند. او می داند که گفتگو درباره کی یف با پاپ، معادل گفتگو با مرکزی به نام واتیکان است که ۱۸۶کشور در سراسر جهان با آن روابط دیپلماتیک دارند.

رئیس جمهوری روسیه دست پر وارد رم شد. در آوریل گذشته هنگامیکه پاپ درباره نسل کشی ارامنه سخن گفت، تا سه روز ترکیه واکنشی توام با خشم نسبت به این موضوع داشت. سپس ولادیمیر پوتین وارد عمل شد و از اقتدار اخلاقی پاپ دفاع کرد و به این ترتیب به مجادلات پایان داد. این برگ برنده ای برای آقای پوتین است که می تواند امروز از آن استفاده کند.

از سوی دیگر، پاپ نیز مخالف منزوی شدن کرملین است. او مدافع نظریه چندجانبه گرایی، یعنی دکترین سنتی در دیپلماسی واتیکان است. پاپ تمایل دارد که از بروز هر نوع تنشی که منجر به جنگ سرد دیگری شود، جلوگیری کند.

آگهی

پاپ فرانچسکو هرگز موضعی ضد روس نگرفته است. او قویا درگیری ها در اوکراین را محکوم کرده است با این وجود می داند که صلح همیشه حاصل میانجیگری میان دو طرف است. ولادیمیر پوتین هم این را می داند و سفر او به ایتالیا یک اقدام استراتژیک است.

تی اس آر، تلویزیون فرانسوی زبان سوئیس

سفر به ایتالیا به معنای شکست انزوای بین المللی آقای پوتین بود. فضایی از جنگ سرد در دوران برگزاری نشست «گروه ۷» بطور ملموسی قابل مشاهده بود یعنی جایی که رئیس جمهوری روسیه در عکس گروهی دیده نشد.

شبکه «تی اس آر» سوئیس در این باره با ولادیمیر فدروفسکی، سیاستمدار قدیمی روس، مقیم فرانسه گفتگو کرده و پرسیده است: روز گذشته ما تصویری از گروه ۷ آن هم بدون روسیه دیدیم. برخی می گویند که این، شکل جدیدی از جنگ سرد است. آیا به نظر شما خطر وقوع چنین جنگی وجود دارد؟

ولادیمیر فدروفسکی: «واقعیت این است که ما در یک بن بست قرار داریم. می دانید من هم اصلیتی اوکراینی دارم. پدرم اوکراینی بوده است. باید از این بحران و از آبشار خطاها دوری کرد. به چنین چیزی ما حماقتهای دیپلماتیک می گوییم اما واقعیت این است که ما در بن بست قرار داریم و من می بینم که مردمی همچون هلموت کهل، صدراعظم سابق آلمان و اوبر ودرین، وزیر خارجه سابق فرانسه هم این تحلیل را دارند که در شرایط کنونی روسیه یک متحد غیرقابل جایگزین است. مردم روسیه، و من نمی گویم پوتین، مردم روسیه نیز با غرب متحد هستند.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکنجه «وحشتناک» اسیران جنگی اوکراینی در زندان‌های روسیه؛ کارشناسان سازمان ملل متحد محکوم کردند

هشدار زلنسکی در مورد تبعات کمبود تسلیحات؛ بایدن: ۶۰ میلیارد دلار را دریافت شده بدان

تور اروپایی زلنسکی؛ اوکراین و فرانسه پیمان امنیتی ۱۰ ساله امضا کردند