کودکان کار؛ کودکانی که بردگی گرفته می شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کودکان کار؛ کودکانی که بردگی گرفته می شوند

نزدیک به ۱۷۰ میلیون کودک در سراسر جهان مجبور به کارند. این کودکان که بیشتر آنها سنی بین ۵ تا ۱۴ سال دارند، تمام روز بدون دریافت هیچ نوع آموزشی و بدون داشتن چشم اندازی نسبت به آینده کار می کنند.

به گزارش سازمان جهانی کار این کودکان عملا به بردگی گرفته می شوند، دستمزدی که به آنها پرداخت می شود بسیار ناچیز است آنهم برای انجام کارهایی بسیار خطرناک، همچون کار در معادن و یا کارهای مربوط به ساخت و ساز.

بنا بر گزارشی که روز ۱۲ ژوئن به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک منتشر شده، از حدود ۱۷۰ میلیون کودک کار در جهان، ۷۸ میلیون کودک در آسیا و اقیانوسیه زندگی می کنند که در مجموع ۱۰ درصد از کل کودکان این دو قاره را تشکیل می دهند.

در کشورهای جنوب صحرای آفریقا ۵۹ میلیون کودک مشغول کارند، یعنی از هر ۱۰ کودک ۲ نفر. به این ترتیب این کشورها با اختصاص ۲۱ درصد کل به خود، بالاترین شمار کودکان کار را در خود جای داده اند.

در آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب شمار کودکان کار به ۱۳ میلیون نفر می رسد و در خاورمیانه و شمال آفریقا تعداد آنها حدود ۱۰ میلیون نفر است.

در کشور هند و بطور ویژه در زاغه های حومه دهلی نو، کودکان زیادی مجبور به کارند. قانون هند به کودکان زیر ۱۴ سال اجازه می دهد که در مشاغلی که خطرناک محسوب نمی شوند، کار کنند. برای کار کودکان ۱۵ تا ۱۸ساله نیز محدودیتهای کمتری در نظر گرفته است.

برای پرواتی، رفته گر ۱۰ ساله هندی، روز از ساعت ۵ صبح آغاز می شود. او می گوید: «دوست دارم به مدرسه بروم. گاه دستانم به دلیل تمیز کردن زباله های خیابانها زخمی می شود اما مجبورم به پدر و مادرم کمک کنم.»

پدر پرواتی می گوید چاره دیگری ندارد. او می گوید: «من بدون کمک سه فرزندم نمی توانم کاری به پیش ببرم. اگر آنها کار نکنند ما پولی برای غذا نخواهیم داشت. من و همسر و فرزندانم کار می کنیم و با این وجود به سختی می توانیم ۷ یورو در روز به دست آوریم.»

فعالان حقوق کودک می گویند کار کودک باعث تقویت چرخه فقر می شود. دولت هند با کار کودکان زیر ۱۴ سال پس از مدرسه و در دوران تعطیلاتشان موافق است و آن را راهی برای کمک به خانواده ها می داند.

در گزارش سازمان جهانی کار قید شده که ورود به تحصیلات ابتدایی برای مبارزه با کار کودکان، امری ضروری است و به کشورها پیشنهاد می دهد که برنامه های آموزش حرفه ای را برای جوانان فاقد کار به اجرا بگذارند. در سراسر جهان ۷۵ میلیون جوان بین ۱۵ تا ۲۴ سال هیچ مهارتی برای کار کردن ندارند.