ایالات متحده آمریکا مستشاران نظامی تازه به عراق می فرستد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ایالات متحده آمریکا مستشاران نظامی تازه به عراق می فرستد

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه، دستور اعزام چهارصد و پنجاه نظامی آمریکایی را به منظور مشاوره و یاری دادنِ نیروهای ارتشِ عراق صادر کرد.

طبقِ این برنامه، ایالاتِ متحده، پنجمین مرکزِ آموزش نظامیِ خود در عراق را با هدفِ تربیت نیروهای امنیتی و مبارزان سنّی مذهب این کشور تأسیس خواهد کرد.این کار به منظور مقابله با پیشرفتهای اخیرِ گروه موسوم به «دولت اسلامی» صورت گرفته است و هدف کوتاه مدت آن بازپس گیری شهر رمادی است که ماه گذشته به تصرف نیروهای جهادگرا درآمده است.

کاخ سفید که این تصمیم را بنا به درخواست نخست وزیر عراق گرفته، اعلام کرده است که این نیروها در جنگ مستقیم شرکت نخواهند داشت.این مرکز آموزشی تازه، در پایگاه هواییِ التقدم، که در چهل کیلومتری شهر رمادی واقع بوده و در فاصله سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ یکی از مراکز عملیات نظامی آمریکا بوده است، مستقر خواهد شد.

تا کنون بیشتر نیروهای عراقی که به وسیله نظامیان آمریکایی تعلیم دیده اند، پیرامون شهر بغداد، پایتخت عراق مستقر شده اند.در حال حاضر نزدیک به سه هزار و صد نظامی ایالات متحده در عراق مشغول تعلیم دادن،ارائه مشاوره، تضمین امنیت و ارائه دیگر پیشتیبانی ها به دولت عراق هستند.

نیروهای رزمی ایالات متحده از سال ۲۰۱۱ آخرین پایگاه نظامی خود به نام اَدِر (Adder) در عراق را به نیروهای این کشور تحویل دادند. نام این پایگاه بعدتر به پایگاه علی تغییر یافت.