ویروس های جاسوسی منتسب به اسرائیل در هتل های محل مذاکرات اتمی ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ویروس های جاسوسی منتسب به اسرائیل در هتل های محل مذاکرات اتمی ایران

سال گذشته شرکت امنیت رایانه ای کاسپرسکی لب (Kaspersky lab)، پس از آنکه فهمید قربانی حمله ای سایبری شده در پی آن افتاد که سایر قربانیان ویروسی را که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته و به باور بسیاری یک ویروس جاسوسی اسرائیلی بود نیز شناسایی کند.

این شرکت مستقر در مسکو میلیون ها رایانه در سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد و تمامی سرنخ ها به سه هتل مجلل اروپایی در اتریش و سوئیس منتهی شد. در سایر هتل ها که شمارشان از هزاران فراتر می رود، اثری از آثار ویروس نبود. این نتیجه محققان را سردرگم کرد، البته تا جایی که به نکته مشترک میان این سه هتل پی بردند.

هر سه هتل، به صورت مقطعی، میزبانی مذاکرات ایران و 5+1 بوده اند، مذاکراتی حساس بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران. هر یک از این هتل ها درست پیش از آغاز مذاکرات مورد حمله این ویروس جاسوسی قرار گرفته اند.

اکنون کاسپرسکی می تواند ماهیت این ویروس را تایید کند: «دوکو بت» نسخه ای بهبود یافته از ویروس «دوکو» (Duqu)، ویروسی که نخستین بار در سال 2011 توسط کارشناسان امنیت سایبری به دام افتاد.

کاسپرسکی با انتشار دستاورد تحقیقاتش در قالب یک گزارش، شاید نخستین سند معتبر در اثبات جاسوسی از مذاکرات را به دست داده باشد. هرچند این شرکت در گزارش خود مستقیما اسرائیل را متهم نمی کند، اما با اشاره به نام ویروس جدید، می گوید «بت» حرف دوم الفبای عبری است.

مقامات اسرائیل هرگونه جاسوسی از ایالات متحده آمریکا و یا سایر شرکایشان را تکذیب کرده اند، در حالی که به انجام نظارت های نزدیک و معمول بر ایران اذعان دارند.