جایزه ادبیات بیناد آستوریاس به لئوناردو پادورا تعلق گرفت

جایزه ادبیات بیناد آستوریاس به لئوناردو پادورا تعلق گرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جایزه ادبیات بیناد شاهاده آستوریاس اسپانیا به لئوناردو پادورا، روزنامه نگار، نویسنده و فیلمنامه نویس کوبایی تعلق گرفت. پادورا در سال ۱۹۵۵ میلادی در

جایزه ادبیات بیناد شاهاده آستوریاس اسپانیا به لئوناردو پادورا، روزنامه نگار، نویسنده و فیلمنامه نویس کوبایی تعلق گرفت.

آگهی

پادورا در سال ۱۹۵۵ میلادی در هاوانا به دنیا آمد و نخستین آثار ادبی خود را همزمان با کار روزنامه نگاری در اوایل دهه هشتاد میلادی منتشر کرد. تاکنون آثار متنوعی از او در ژانرهای مختلف ادبی از جمله پلیسی، اجتماعی و تاریخی به دهها زبان ترجمه و منتشر شده است.

داریو ویانوا پریتو، رئیس هئیت داوران، روز چهارشنبه هنگام اعلام چهره منتخب سال ۲۰۱۵ در رشته ادبیات گفت: «شاید بتوان جوهر ناب آثار گوناگون و متنوع لئوناردو پادورا را اینگونه تعریف کرد: علاقه ای وافر به شنیدن صدای مردم و داستانهای فراموش شده آنها.»

پادورا که همچنان در پایتخت کوبا زندگی می کند خالق شخصیت «ماریو کونده» است. او از خلل زندگی این مامور پلیس منزوی و نامتعارف، ابعاد نهفته زندگی شهروندان هاوانا را به تصویر کشیده است.

علاوه بر داستانهای پلیسی، پادورا شصت ساله تبحری ویژه در ادبیات تاریخی نیز دارد؛ رمان «مردی كه سگ ها را دوست داشت» روایتی کم نظیر از زندگی تروتسكی، انقلابی مشهور روس است از دورانی که در مكزيك زندگی می کرد تا هنگامی که در این کشور به قتل رسد. این رمان تاریخی تاکنون چند جایزه بین المللی ادبی را برای پادورا به همراه داشته است.

جوایز شاهزاده آستوریاس سی و پنج سال است که در هشت رشته از جمله ادبیات، هنر، ورزش، علوم و فنون، ارتباطات و تلاشهای بشردوستانه به تاثیرگذارترین چهره های سال اهدا می شود. جایزه آستوریاس ادبیات به نویسندگان و ادیبان نام آشنایی چون جان بنویل، فیلیپ راث، لئونارد کوئن، پل آستر و آرتور میلر تعلق گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویکتور اوربان: مجارستان عجله‌ای برای تصویب پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو ندارد

استخدام نیرو برای جنگ علیه اوکراین؛ کوبا از کشف یک شبکه قاچاق انسان به روسیه خبر داد

سلمان رشدی: در واقع هیچ خدایی وجود ندارد