Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر اقتصاد یونان نسبت به عواقب عدم توافق برسر بدهی ها هشدار داد

وزیر اقتصاد یونان نسبت به عواقب عدم توافق برسر بدهی ها هشدار داد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان روز دوشنبه در برلین نسبت به عواقب عدم دستیابی به یک توافق سریع میان رهبران کشورهای اروپایی بر سر بدهی های یونان

آگهی

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان روز دوشنبه در برلین نسبت به عواقب عدم دستیابی به یک توافق سریع میان رهبران کشورهای اروپایی بر سر بدهی های یونان هشدار داد. وزیر اقتصاد یونان که همزمان با نشست گروه هفت در آلمان، به شهر برلین و به منظور حضور در یک میزگرد سفر کرده است، از کشورهای وام دهنده و بویژه آلمان خواست به شرایط حاکم بر یونان توجه کنند.

وی در این میزگرد که توسط بنیاد هانس بوکلر برگزار شده بود، با اشاره به این موضوع گفت: «طی پنج سال گذشته، اروپا و سه دولتی که در یونان برسر کار آمده اند، مردم یونان و آلمان را نادیده گرفته اند. ما همواره وانمود کرده ایم که به عنوان دولت، بحران مذکور را با نگاه به آینده حل می کنیم. وانمود کرده ایم که ورشکستگی ملی یونان می توانست با ادامۀ وام های خارجی و همچنین افزایش ریاضت اقتصادی بهتر شود. آنهم ریاضتی که توانایی ملی یونان را برای بازپرداخت بدهی ها تضعیف کرده است.»

وزیر اقتصاد یونان همچنین در گفت و گویی با روزنامۀ آلمانی تاگ اشپیگل نسبت به پیشنهادات مطرح شده از سوی وام دهندگان در مذاکرات با نخست وزیر یونان گفته است چنین پیشنهاداتی نشان می دهد هدف رسیدن به یک توافق نیست.

در نشست دو روزۀ گروه هفت در آلمان نیز موضوع بدهی های یونان در دستور کار شرکت کنندگان قرار داشت. در آخرین روز این نشست، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با اشاره به اینکه زمان زیادی برای رسیدن به یک توافق در پروندۀ یونان باقی نمانده تاکید کرده است که تا پایان ژوئن طرف های مذاکره باید به یک راه حل دست یابند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرده است دولت یونان باید تصمیم های دشواری بگیرند اما در نهایت و در بلند مدت به نفع آنها خواهد بود. وی خواستار تسریع مذاکرات و حل بحران بدهی های یونان شده است.

یونان طی روزهای پنجم تا نوزدهم ژوئن می بایست مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از بدهی خود به صندوق بین المللی پول را پرداخت می کرد اما برای بازپرداخت این مبلغ، تا پایان ماه ژوئن مهلت خواسته است.

ضمن آنکه این کشور در انتظار دریافت ۷.۲ میلیارد یورو وام از سوی بانک مرکزی اروپا، صندوق بین المللی پول و اتحادیۀ اروپاست که در صورت رسیدن به توافق تا پایان ماه ژوئن به یونان تحویل داده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام یونانی: بی توجهی یونکر به تماس تلفنی سیپراس صحت ندارد

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟