Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالش جدید اردوغان با پایان حاکمیت دوازده ساله حزب عدالت و توسعه در مجلس

چالش جدید اردوغان با پایان حاکمیت دوازده ساله حزب عدالت و توسعه در مجلس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از آنکه حزب عدالت وتوسعه در انتخابات مجلس اکثریت کرسیها را از دست داد، اکنون رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با چالش تازه ای در افق سیاسی این

آگهی

پس از آنکه حزب عدالت وتوسعه در انتخابات مجلس اکثریت کرسیها را از دست داد، اکنون رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با چالش تازه ای در افق سیاسی این کشور مواجه شده است. پایان حاکمیت دوازده ساله عدالت و توسعه در مجلس، سبب می شود تا این حزب به رهبری احمد داود اوغلو نتواند تغییراتی را که مد نظر آقای اردوغان است، در قوانین جاری ترکیه ایجاد کند.

از این پس، تنها۴۱ درصد کرسیها در اختیار حزب متبوع رییس جمهور قرار خواهند گرفت و حزب جمهوریخواه خلق ۲۵ درصد، حزب حرکت ملی ۱۶ درصد، حزب دموکراتیک خلقها ۱۳ درصد و حزب صلح و دموکراسی نیز ۲ درصد کرسیها را در اختیار خواهند داشت. این شکست مورد توجه بیشتر روزنامه های منتشره ترکیه در روز دوشنبه قرار گرفته است که به سرنوشت نامعلوم دولت پرداخته اند.

کمال قلیچ داراوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق و مخالف دولت، در جشن حزب متبوعش که پس از انتخابات برگزار شده می گوید: «ما یک مسیر سخت را در راه رسیدن به دموکراسی به پایان بردیم. این دموکراسیست که پیروز شده است. ترکیه اکنون یک کشور دموکرات است.»

حزب دموکراتیک خلقها دیگر حزب مخالف دولت به رهبری صلاح الدین دمیرتاش که از حمایت کردهای این کشور برخوردار است، با موفقیتی ۱۳ درصدی توانست ۷۹ کرسی در مجلس بدست آورد و این امر تعادل اکثریت مجلس را به ضرر عدالت و توسعه برهم زده است. اکنون دولت باید بکوشد تا نظر احزاب مخالف را برای تشکیل یک دولت ائتلافی جلب کند. همکاری نکردن چهار حزب اکثریت مجلس با رییس جمهوری کنونی، ممکن است سبب برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در کشور ترکیه بشود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب دموکراتیک خلق ها؛ پیروزی مشترک برای زیستن بدون تبعیض

دشواری ائتلاف احزاب در ترکیه

«پیام هایی که مردم ترکیه در انتخابات مجلس به حکومت دادند»