انتقاد شدید روحانی از سیاست هسته ای و محیط زیستی دوران احمدی نژاد

انتقاد شدید روحانی از سیاست هسته ای و محیط زیستی دوران احمدی نژاد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۷ خردادماه طی یک سخنرانی به مناسبت هفته محیط زیست، سیاست های دولت قبل از خود را در مسئله محیط زیست و مسئله هسته ای مورد حمله قرار داد و از نادیده گرفتن عواقب تحریم های اقتصادی و از جمله تاثیر آن بر محیط زیست انتقاد کرد.

رئیس جمهور با اشاره به آلودگی ناشی از بنزین پتروشیمی (که دولت احمدی نژاد اقدام به تولید و فرستادن آن به بازار داخلی کرد)، گفت: “وظیفه ما این است که برنامه ریزی کنیم، بنزین و گازوئیل سالم در اختیار مردم قرار دهیم و بتوانیم آلودگی را به حداقل برسانیم. دولت در این کار قدم های خوبی برداشتت. بنزین پتروشیمی را کنار گذاشت، بنزین یورو ۴ را به ویژه در کلان شهرها در اختیار مردم قرار داد.”

او همچنین از بی توجهی به خودروهای فرسوده و نیز آلودگی مراکز صنعتی ناشی از مصرف سوخت طی سال های قبل انتقاد کرد و گفت در سال ۹۳ تعداد ۲۵۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شد و و در حال حاضر بسیاری از مراکز صنعتی و نیروگاه های کشور به جای سوخت مازوت که آلودگی بسیاری تولید می کنند، از گاز استفاده می کنند.

رئیس جمهوری اسلامی در انتقاد از سیاست های گذشته در تخریب محیط زیست گفت زمان زیادی نیاز است تا بتوانیم این تخریب ها را جبران کنیم، مگر می توان زاینده رود را رها کرد و مگر می توان رودخانه ها، تالاب ها، دریاچه ها و هامون ها را به حال خود گذاشت؟ رها کردن این مسائل به سلامت و نشاط ما آسیب می زند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیر مخرب تحریم ها بر محیط زیست و جذب سرمایه و کارآفرینی پرداخت و گفت: “ما وقتی می گوئیم تحریم های ظالمانه باید از بین برود، برخی با شنیدن این حرف چشم هایشان زیاد نچرخد. تحریم ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید، اشتغال، مشکل بیکاری و مسائل دیگر حل شود. کسانی که تحریم را بر ملت ایران تحمیل کردند ظلم بزرگی انجام دادند، اما عده ای بودند که نمی دانستند این تحریم چیست و نمی دانستند که همچون تبی است که تبدیل به مریضی شدید می شود.”

او در انتقاد از سیاست هسته ای دولت قبلی اضافه کرد: “ابتدا به این تب کوچک توجهی نشد، اما وقتی بیمار به زمین افتاد و دیگر نتوانست تکان بخورد، به دنبال درمان رفتیم. بعضی معنای تحریم را نمی دانستند و قدم به قدم مشکلات ما زیاد شد.”

حسن روحانی پیش از این نیز در انتقاد از سیاست هسته ای هشت ساله دولت محمود احمدی نژاد و در ارتباط با اختلاس های کلان چند میلیارد دلاری در کشور با سوء استفاه از شرایط تحریم ها گفته بود: “عده ای به نام دور زدن تحریم ها، منافع ملی را دور زدند.”

انتقاد رئیس جمهوری اسلامی از سیاست هسته ای دوران احمدی نژاد، برای چندمین بار و در شرایطی مطرح می شود که مهلت مذاکرات هسته ای برای دسترسی به توافق نهایی ۱۰ تیرماه (پایان ماه ژوئن) تعیین شده است، اما به دلیل اختلاف در حکومت ایران بر سر نحوه اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی، این مذاکرات بسیار کند پیش می رود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه و رئیس تیم مذاکراه کننده ایران این هفته گفت: “نمی توان بخش هایی از پروتکل الحاقی را دست چین کرد. ۱۲۴ کشور این پروتکل را اجرا می کنند و دولت های قبلی نیز در چند نوبت آنرا اجرا کرده اند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

آیا از نگاه غرب میزان آمادگی ایران برای ساخت بمب هسته‌ای به سطح بحرانی رسیده است؟

واکنش ایران به گزارش آژانس درباره افزایش سرعت غنی‌سازی اورانیوم: صحبت تازه‌ای نیست