تاکید نخست وزیر یونان بر لزوم یافتن یک راه حل قطعی برای پایان بحران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تاکید نخست وزیر یونان بر لزوم یافتن یک راه حل قطعی برای پایان بحران

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان با حضور در پارلمان این کشور جزئیات بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حل بحران بدهی های یونان را ارایه کرد.

وی از اعضای پارلمان خواست تا برای یافتن یک راه حل نهایی با یکدیگر متحد شوند تا دوره بحران را پشت سر بگذارند.

نخست وزیر یونان گفت: «ما نیاز به یک راه حل داریم. پنج سال گذشته است و نیازمند یک راه حل قطعی هستیم، هم برای یونان و هم برای اروپا. راه حلی که بتواند به هرگونه بحث مربوط به اینکه یونان اروپا را برای همیشه ترک می کند، پایان دهد و مذاکراتی که به تنهایی بتواند همانند یک راه حل برای این بحران به کار گرفته شود.»

روز گذشته یونان به صندوق بین المللی پول اعلام کرد که اولین قسط ۳۰۰ میلیون یورویی خود را که قرار بود روز جمعه بپردازد به تعویق خواهد انداخت و تمامی چهار قسط ماه ژوئن را بطور یکجا و در پایان ماه می پردازد.

ویکی پریس، مشاور ارشد اقتصادی در مرکز اقتصاد و تحقیقات بازرگانی می گوید: «این اقدام دست یونان را در مذاکره را باز می گذارد زیرا آنها می گویند ما این را پرداخت نخواهیم کرد مگر اینکه مطمئن باشیم که پولی در مقابل به دست خواهیم آورد. اما این در واقع نشان دهنده میزان نیاز آنها برای یافتن یک راه حل در سریع ترین زمان ممکن است.»

نخست وزیر یونان در تلاش است تا برای آزاد شدن باقیمانده کمک مالی به این کشور در قالب طرح نجات مالی صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا، تا پیش از پایان نقدینگی دولت با این نهادها به توافق برسد.

وام دهندگان تاکنون این را نپذیرفته اند و معتقدند که اختلاف نظر درباره موارد اصلی همچنان باقی است.

سیپراس پیشتر گفته بود که دستیابی به توافق با وام دهندگان بین المللی ممکن است اما در عین حال برخی از موارد موجود در بسته پیشنهادی قابل پذیرش نیست.