واکنش گرجستان به انتصاب ساکاشویلی به سمت استاندار در اوکراین

واکنش گرجستان به انتصاب ساکاشویلی به سمت استاندار در اوکراین
نگارش از Euronews

«گئورگی مارگوِلاشویلی» رئیس جمهوری گرجستان، تصمیمِ «میخائیل ساکاشویلی» رئیس جمهوری پیشین این کشور را در پذیرشِ استانداری اودسا پس از پذیرفتنِ

«گئورگی مارگوِلاشویلی» رئیس جمهوری گرجستان، تصمیمِ «میخائیل ساکاشویلی» رئیس جمهوری پیشین این کشور را در پذیرشِ استانداری اودسا پس از پذیرفتنِ شهروندی اوکراین، یک «توهین» به گرجستان نامید.

رئیس جمهوری چهل و هفت ساله گرجستان همچنین در سخنرانی تلویزیونی یکشنبه شب خود افزود که برخی ارزشها از کارنامه کاری فرد مهمترند و داشتن تابعیت کشور خود، یکی از این ارزشهاست و این رفتار رئیس جمهوری سابق غیرقابل توجیه است.

براساس قوانین گرجستان، اگر یک شهروند این کشور تابعیتِ کشور دیگری را بپذیرد خود بخود تابعیت گرجستان را از دست خواهد داد. این سلب تابعیت باید به شکل رسمی نیز تأیید شود که هنوز در مورد آقای «ساکشویلی» چنین نشده است. بنابراین او هنوز شهروند گرجستان به شمار می آید.

آقای ساکاشویلی که به داشتن مواضع سیاسی مخالف ولادیمیر پوتین معروف است، روز شنبه از سوی دولت اوکراین به سمت فرماندار منطقه استراتژیکِ اودسا منصوب شد تا از «حق حاکمیت ملی» این کشور دفاع کرده و با فساد مبارزه کند.

اودسا با جمعیتی حدود یک میلیون نفر بتنهایی تقریباً به اندازه نیمی از کشور گرجستان وسعت دارد.

این انتخاب خشم روسیه را برانگیخته است. آقای ساکاشویلی که از سالِ 2004 تا 2013 رئیس با جنبش معروف به «انقلاب صورتی» به قدرت رسید همواره به مقاماتِ طرفدار غرب در اوکراین نزدیک بوده است.

آقای ساکاشویلی در کشور خود به مبارزه با فساد معروف است اما از سوی مخالفانِ خود به «سواستفاده از قدرت» متهم شده و مورد پیگرد قرار گرفته است، گرچه شخصاً همواره این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط