مأموران فرودگاه وین و همدستی در قاچاق پناهجویان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مأموران فرودگاه وین و همدستی در قاچاق پناهجویان

دادستانی در اتریش روز سه شنبه اعلام کرد که سیزده مأمور امنیتی فرودگاه وین به دست داشتن در قاچاق پناهجویان متهم شده اند.

سخنگوی فرودگاه وین می گوید: «فرودگاه در این جریان دخیل نیست. خود ما در این زمینه برای هواپیمایی اتریش کار می کردیم. تا همین اواخر کار خوب پیش می رفت. فقط می توانم یک بار دیگر تأکید کنم که : فرودگاه در این جریان دخیل نیست.»

این ماموران که متهم اند با سوء استفاده از سیستم امنیتی فرودگاه، پناهجویان را راهی پروازهایی به مقصد آمریکا و انگلستان کرده اند همچنان تحت بازجویی پلیس قرار دارند.

آنان بلیطهایی را که به نام دوستان و آشنایان خود تهیه می کردند با بهایی بین هفت تا نُه هزار یورو برای هر پرواز به پناهجویان می فروختند و آنگاه آنان را به بهانه بازرسی از خروجی های امنیتی فرودگاه راهی هواپیماها می کردند. پذیرفته نشدن یکی از این پناهجویان از سوی ایالات متحده آمریکا زنگ خطر را برای مقامات اتریش به صدا در آورد.

سخنگوی هواپیمایی اتریش می گوید: «هواپیمایی اتریش برای اطمینان از رعایت مقرارت ورود به آمریکا یک شرکت امنیت خصوصی را به کار می گیرد که با یک شیوه امنیتی چند مرحله ای و بسیار سفت و سخت تر از کشورهای دیگر کار می کند، اگر بپرسید که چطور می شود بهتر عمل کرد، باید گفت قطعاً می توانیم از این ماجرا بیاموزیم، می توانیم بپرسیم که در آینده برای پیشگیری از چنین اقدامات مجرمانه ای چه باید کرد. خود ما با دولت در حال بررسی پیگرد قانونی این ماجرا هستیم.»

شرکت امنیتی جی فور اس (G4S) که یکی از شرکت های دخیل در این پرونده است اعلام کرد که یکی از مأمورانش در رابطه با این پرونده مورد بازجویی قرار گرفته و از کار برکنار شده است.